Home Environment ୨୧୩ ବ୍ଲକରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା

୨୧୩ ବ୍ଲକରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚଳିତ ମୌସୁମୀ ଋତୁରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶାର ୩୧୪ ଟି ବ୍ଲକ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୨୧୩ ରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଉପୁଜିଛି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟର ପରିସ୍ଥିତି ପରି ମରୁଡ଼ି ସମୀକ୍ଷା କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ଫସଲ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ଫସଲ ଯୋଜନା, ଜଳସେଚନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅବିଭକ୍ତ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଏମ୍‍ଜିନରେଗା କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନରେ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପଏଣ୍ଟକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଧ ଏକରରୁ ଅଧିକ ଚାଷଜମି ପାଇଁ ଚାଷ ପୋଖରୀ ଖୋଳିବାକୁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେନାଲ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ଜଳ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଭୂତଳ ଜଳକୁ ରିଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଫସଲ ଖରାପ ହେଲେ ବିକଳ୍ପ ଫସଲ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଞ୍ଜି ଏବଂ ମିନି କିଟ୍ ଯୋଗାଇବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ ଫସଲକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ରଖିବା ପାଇଁ ରିହାତି ହାରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଡିଜେଲ ପମ୍ପ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଜନସାଧାରଣ ତଥା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳର ଅଭାବ ନହେବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ଓ ପୌରପାଳିକା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ।

କୃଷକ ତଥା ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ ମରୁଡ଼ିର ପ୍ରଭାବ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ନିଅଣ୍ଟଣ୍ଟ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଯଦିଓ ଏହା ଧାନ ଫସଲ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଅଣଧାନ ଫସଲ ପାଇଁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବୃଷ୍ଟିପାତ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଚଆର ବିଶ୍ୱାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୨୬.୬ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ (୫ ଟି) ସଚିବ ଭି.କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଏହି ବୈଠକକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here