Home News in Odia ସକାଳ ୫.୩୦ରୁ ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର

ସକାଳ ୫.୩୦ରୁ ଖୋଲିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର

ପୁରୀ: ଭକ୍ତମାନନେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଯେଭଳି ବିନା ବାଧାରେ ତିନି ଦିଅଁଙ୍କୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଦର୍ଶନ କରିାପରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସକାଳ ୫.୩୦ ରୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଏକ ଆଦେଶରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡକ୍ଟର କ୍ରିଷନ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୫.୩୦ ରୁ ରାତ୍ର ୯.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ରହିବେ । ପୂର୍ବ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧିକୁ ବାଦ ଦେଇ ମନ୍ଦିର ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ୯ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିଥିଲା ।

ଚଳିତ ମାସ ୧୦ ତାରିଖରେ ବସିଥିବା ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମହାପ୍ରଭୂଙ୍କ ପହିଲି ଭୋଗ ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପାଇଁ ୧୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରୁ ୧୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମକର ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି ଏବଂ ଦେବବିଷେକ ପୂର୍ଣ୍ଣିର୍ନା ପାଇଁ ନୀତି ର୍ନିଘଣ୍ଟ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ୧୪ ଜାନୁଆରୀ, ୨୦୨୨ ଏବଂ ୧୭ ଜାନୁୟାରୀ, ୨୦୨୨ ରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି । ଏହି ବୈଠକରେ ନୂତନ ସମୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଡକ୍ଟର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭକ୍ତ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରର ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଆରମ୍ଭକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରୋସିଡିଓର (ଏସ୍‍ଓପି) ର ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଡିସେମ୍ବର ୧୬, ୨୦୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ଏସ୍‍ଓପି ଅନୁଯାୟୀ, ଭକ୍ତମାନେ ସକାଳ ୦୫:୩୦ ରୁ ରାତ୍ରୀ ୦୯:୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ, ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିର ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ । ଅବଶ୍ୟ, ସେହି ଦିନ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ବୃହତ ସମାବେଶ ହେତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ରେ ଯେଭଳି କୌଣସି ଭିଡ ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୨ (ଇଂରାଜୀ ନୂତନ ବର୍ଷ) ରେ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଅଧିକନ୍ତୁ, ମନ୍ଦିର ପରିସରକୁ ପରିସ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରବିବାର ଦିନ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ବନକ ଲାଗି ଏବଂ ପଇତା ଲାଗି ପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଜୟ ବିଜୟ ଦ୍ୱାର ଏବଂ ବେହେରଣ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ ରହିବ । ପୂର୍ବରୁ ଦିଅଯାଇଥିବା ଏସ୍‍ଓପି ଅଧୀନରେ ସେହି ସମୟ ପାଇଁ ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ ।

ତେବେ, ପାଶ୍ୱର୍ ଦେବତାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ଆନନ୍ଦ ବଜାର ପରିଦର୍ଶନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ନାହିଁ ।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ସମୟରେ ଯଦିଓ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯାଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ରୀତିନୀତି ସମାପ୍ତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ସୁଗମ ତଥା କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ସମୟ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here