Home Election ବିଜୟରେ ଇତିହାସ ରଚିଲା ବିଜେଡି

ବିଜୟରେ ଇତିହାସ ରଚିଲା ବିଜେଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ର୍ନିବାଚନର ଫଳାଫଳର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶାସକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ଢେର ପଛରେ ପକାଇ ନୂଆ ଇତିହାସ ରଚିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ର୍ନିବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଧାରା କହିଛି ଯେ ବିଜେପି ୭୬୨ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନରେ ଜିତିଛି ଏବଂ ଆଗୁଆ ଥିବାବେଳେ ବିଜେପିର ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୪୬ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ୩୬ ଟି ଆସନ ରହିଛି । ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ତିନିଟି ଆସନରେ ଆଗୁଅ । ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଆଉ ଚାରିଟି ଆସନରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘୋଷିତ ୬୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେଡି ୫୫୨ ଟି ଆସନ ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ପଛକୁ ବିଜେପି ୩୧ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୩୦ ଟିରେ ରହିଛି । ସୋମବାର ଅନ୍ୟ ୩୩୧ ଟି ଆସନରେ ଗଣନା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ପୂର୍ବ ଦୁଇ ଦିନରେ ଏହି ଭୋଟ୍ ଗଣାଯାଇଥିଲା ।

ଘୋଷିତ ଉଭୟ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ଧାରାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ବିଜେଡି ଏହାର ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନରେ ଏକ ବୃହତ ବିଜୟ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ।

୨୦୧୨ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ବିଜେଡି ୬୫୧ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ ର୍ନିବାଚନରେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ୪୬୪ ଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୨୦୧୭ ର୍ନିବାଚନରେ ୨୯୭ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ପାଇଥିବା ବିରୋଧୀ ବିଜେପି ଏଥର ପ୍ରାୟ ୨୫୦ ଟି ଆସନ ହରାଇବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭ ରେ ୬୦ ଟି ସିଟରୁ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ୩୬ ଟି ଆସନକୁ ଖସିଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଏହି ଧାରାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ବଜେପି ଦଖଲରେ ଥିବା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରିର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେଡି ପରିଷଦ ଗଠନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ, ଯେଉଁଠାରୁ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ର୍ନିବାଚନରେ ବିଜେପି ୮ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ଅତି କମରେ ୬ ଟି ଜିତିଥିଲା । ସେହିପରି ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ନୁଆପଡା, ସୋନପୁର, କାଲାହାଣ୍ଡି, ବରଗଡ, ସମ୍ବଲପୁର, ଦେଓଗଡ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ମାଲକାନଗିରିରେ ୨୧୨ ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬୯ ଟି ଜିତିଥିଲା ।

ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଜୟ ହାସଲ କରୁଥିବା ଧାରା ସହିତ ବିଜେଡି ଏଥର ଫଳାଫଳକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଇଛି । ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନର ଫଳାଫଳ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହା ପୌର ର୍ନିବାଚନରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪, ୨୦୨୨ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ସମୁଦାୟ ୨.୨ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଥିଲେ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ ୩୬,୫୨୩ ୱାର୍ଡ ସଦସ୍ୟ, ୧୨୬ ସରପଞ୍ଚ, ୩୨୬ ସମିତି ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ଜଣେ ଜିଲା ପରିଷଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ଭାବରେ ର୍ନିବାଚିତ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବଡ ଧରଣର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ବରଗଡର ବିଜେପି ସାଂସଦ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପିର ଗଡ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଆସନ ହରାଇବାର କାରଣ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱର ଟୁଡୁ ସରକାରୀ କଳରି ବ୍ୟବହାର କରି ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ।

ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ନେଇ ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି । ମତଦାନ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ର୍ନିବବାଦୀୟ ଢଙ୍ଗରେ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଟୁଡୁ କହିଛନ୍ତି । ବାଲେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ ର୍ନିବାଚନ ଫଳାଫଳକୁ ଅର୍ଥ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସ୍ମାର୍ଟ ହେଲ୍ଥ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ୨୦୨୨ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ର୍ନିବାଚନରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here