Home Administration ବଡଦିନ, ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ କଟକଣା

ବଡଦିନ, ନୂଆବର୍ଷ ପାଇଁ କଟକଣା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଚାରିଟି ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରଜାତି ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ବଡଦିନ ଏବଂ ନୂଆ ବର୍ଷ ପାଳନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସଆରସି) ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାର୍ମିକ ପର୍ବ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ କଟକଣା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧ ୨୦୨୧ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧, ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ।

କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ କୋଭିଡ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ବି.୧.୧.୫୨୯ କିମ୍ବା ଓମିକ୍ରନ୍ ଓଡିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ସରକାର ୧୪ଟି ଦେଶକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍କ୍ରିନିଂରେ କୋଭିଡ ନେଗେଟିଭ ଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୋଇ ସଂଗରୋଧକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ।

ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା କୋଭିଡ -୧୯ ର ନୂତନ ପ୍ରକାରର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ, ମହାମାରୀ ରୋଗ ଅଧିନିୟମ, ୧୮୯୭, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଧାରା ୨ ଅନୁଯାୟୀ ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତାରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟମାବଳୀ, ୨୦୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୫, ୨୦୨୧ ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨, ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ବଡଦିନ ଉତ୍ସବ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର / ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବା ସହିତ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ସୀମିତ ରହିବ ।

ଜିରୋ ନାଇଟ୍ ଉତ୍ସବ, ହୋଟେଲ, କ୍ଲବ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ପାର୍କ, କନଭେନସନ୍ ହଲ୍‌, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଇତ୍ୟାଦିରେ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସ୍ୱାଗତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ।

ବିବାହ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉତ୍ସବ (କିନ୍ତୁ ଭୋଜି ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ) ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ ।

ଉପଯୁକ୍ତ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ସହିତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଉପରୋକ୍ତ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକରେ ଭିଡ଼ ଏବଂ ସମାବେଶ ଉପରେ କଡା ନଜର ରହିବ ।

କୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଭୋଜି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । କୌଣସି ସାମାଜିକ ସମାବେଶ, ସମାବେଶ, ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରା, ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏସ୍‍ଆରସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ତଥା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଠୋର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେମାନେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରନ୍ତି ଯେହେତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ର ବିସ୍ତାରର ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଭବ କରାଯାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଳନ ଆଶା କରାଯାଏ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଇନରେ ଥିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here