Home Health ଜାରି ହେଲା କୋଭିଡ ପରାମର୍ଶ

ଜାରି ହେଲା କୋଭିଡ ପରାମର୍ଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦେଶରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଭାଇରସର ନୂତନ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଯେଭଳି ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଓ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ ନିୟମକୁ କଡାକଡିଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦୈନିକ ନୂଆ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିର ରେକର୍ଡ କରାଯାଉଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର କହିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ ଜେନା ଆଜି ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସପି ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ସଂଗ୍ରାମ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।

ଉନ୍ନତ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଶିକ୍ଷା / ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟାରେ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତଥାପି କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଯେଭଳି ଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବା କଥା ତାହା ହେଉନାହିଁ । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ପାଳନ କରୁନାହାନ୍ତି । ଯେପରିକି ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମୁହଁ ଆବରଣ କରିବା, ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା କିମ୍ବା ହାତ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର, ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ମିଟର ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା , ଗହଳିକୁ ଏଡ଼ାଇବା, ଇତ୍ୟାଦି ।

ସମ୍ପ୍ରତି, କୋଭିଡ-୧୯ ଜୀବାଣୁର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‍ ସହିତ କେତେକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ରୋଗର ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଏହି ସମୟରେ, ଆମକୁ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପୋଲିସ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡା ପାଳନ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେପରିକି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସମେତ ସମସ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଇତ୍ୟାଦି ।

ଲାଉଡ ସ୍ପିକର ଘୋଷଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସଚେତନତା ସବୁ ବଜାର ସ୍ଥାନ, ହାଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ବାରମ୍ବାର କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ / ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ସଂପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଜ ନିଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର ଯଥାର୍ଥ ଅନୁପାଳନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ରହିବେ ।

ବଡ଼ ଗହଳିକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମାଜିକ / ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ, କ୍ରୀଡ଼ା, ମନୋରଞ୍ଜନ/ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / ସାଂସ୍କୃତିକ / ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମାବେଶ / ଜନଗହଳି, କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲର ଅନୁପାଳନ ଏବଂ ଏପରି ସମାବେଶରେ ଯେଭଳି ଜନଗହଳି ନହୁଏ କିମ୍ବା କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହିପରି ସମସ୍ତ ସମାବେଶରେ ନହୁଅନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ । ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଯେପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା କିମ୍ବା ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ।

କୋଭିଡ-୧୯ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିକଟସ୍ଥ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଜଣାଇବାକୁ ହେବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହୋଟେଲ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ଢାବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସର୍ବସାଧାରଣ ଖାଇବା ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟତିତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, ଯାହାଫଳରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକର କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ କରିବା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି କୋଭଡି-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁପାଳନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଇନର ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇପାରେ । କୋଭିଡ-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନ / ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ।

ଏପରି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ଦୋକାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ସିଲ୍ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହିପରି ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here