Home General ଏସଏଚଜି ସହଭାଗୀତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଚିବଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

ଏସଏଚଜି ସହଭାଗୀତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଚିବଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ଓ ନଗର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଦୁର୍ଗା ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଓଡିଶାରେ ସହରୀ ବିକାଶ ତଥା ଜୀବିକା ର୍ନିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏସ୍‍ଏଚଜି ଏବଂ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ଗୋଷ୍ଠୀର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ପରିମଳ ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ପୁରୀର ଅନେକ ଏସଏଚଜି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ସଚିବ ରବିବାର ଦିନ ପିପଲି ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଡାଇମଣ୍ଡ ଆପ୍ଲିକ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଏସଏଚଜିର କିରଣ ଏରିଆ ଲେଭଲ୍ ଫେଡେରେସନ୍ (ଏଏଲ୍‍ଏଫ୍‍) ର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ସହରୀ ବିକାଶ ଏଜେନ୍ସି (ସୁଡା) ମହିଳା ଏସଏଚ୍‍ଜି ଗୁଡ଼ିକର ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଜୀବିକା ର୍ନିବାହ ପାଇଁ ନେଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ସଚିବ ଆନନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ବଞ୍ଚିତ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ସହଭାଗୀତା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ସଶକ୍ତିକରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ସୁଡାର ପ୍ରୟାସକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ ଡିଏୱାଇ ଏନ୍‍ୟୁଏଲ୍‍ଏମ୍‍ ଅଧୀନରେ ସହରୀ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଦୂରୀକରଣର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ଆମାଜନ୍ ଭଳି ଇଣ୍ଡିଆ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଏସଏଚଜି ଗୁଡ଼ିକୁ ଲିଙ୍କ୍‍ କରିବା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହେଲେ ଯେ ଏଏଲ୍‍ଏଫ୍‍ ର କିରଣ ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଫ୍ଲିପକାର୍ଟରେ ଅଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପାର୍କିଂ ଫି ସଂଗ୍ରହରେ ନିୟୋଜିତ କିନ୍ନର ଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁରୀରେ ୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣରେ ଜଡିତ ଜଳ ସାଥି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଉପଯୋଗୀ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ମହିଳା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସଶକ୍ତ କରିବାରେ ଓଡିଶା ଏକ ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରିଛି । ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏସଏଚଜି ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଅଭିନବ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏବଂ ସହଭାଗିତା ବିଷୟରେ ସୁଡାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ଶାରଦା ପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡା ସଚିବଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ।

ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ତଥା ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସାରଦା ମୁରଲୀଧରନ୍‌, ଜଟଣୀ ଠାରେ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏସଏଚଜି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁବିଧା ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳା ଏବଂ ତୃତୀୟ ଲିଙ୍ଗ ଏସଏଚଜି ସହିତ ଗଠିତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସହଭାଗୀତାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହଭାଗୀତା ମଡେଲ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here