Home News in Odia ଏବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ରଥଯାତ୍ରା

ଏବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ରଥଯାତ୍ରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ବିନା ଭକ୍ତରେ ଭକ୍ତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଜୁଲାଇ ୧୨ତାରିଖରେ ପଡୁଥିବା ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସହରରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ ।

ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସ୍‍ଆରସି) ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରଥ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୁରୀରେ କେବଳ କୋଭିଡ୍ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣବିଧି ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁସରଣ ସହ ରଥଯାତ୍ରା ହେବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡିଶାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ପୁରୀରେ ରଥଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ ପାଇଁ କଡା ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯିବ । କୌଣସି ଭକ୍ତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କେବଳ ସେବାୟତମାନେ, ଯେଉଁମାନେ କି ଆରଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରିଛନ୍ତି (ଦୁଇଟି ଡୋଜ ପାଇଛନ୍ତି) ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ସବରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଥ ଟାଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

ରଥଗୁଡିକ ଟାଣିବା ସେବାୟତ, ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଅନୁମତି ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ମାତ୍ରାରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥବା କିମ୍ବା ରଥଯାତ୍ରାର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣରେ ନେଗେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିବ ।

କୌଣସି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ରଥ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ରଥ (ରଥ) ଟାଣିବା ସହିତ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୂଚନା ଏବଂ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ (ଆଇ ଆଣ୍ଡ ପିଆର) ଏହି ଉତ୍ସବର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଲାଇଭ ଟେଲିକାଷ୍ଟକୁ ଆଗ୍ରହୀ ମିଡିଆ ହାଉସ ଏବଂ ପ୍ରସାରଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ କରିବ ।

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ତଥାପି, ରଥଯାତ୍ରା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୀତିନୀତି ଏହାର ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ କରାଯାଇପାରେ । ପୁରୀ ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ କୌଣସି ରଥ ଟାଣି ହେବ ନାହିଁ ।

ଦୁଇଟି ରଥ ଟାଣିବା ମଧ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟବଧାନ ରହିବ । ରଥ ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ, ପରେ ଏବଂ ରଥ ଟାଣୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରହିବ ।

ଏହି ଉତ୍ସବ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ଯେପରିକି ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା, ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା, ବାହୁଡା, ନବମୀ ଦର୍ଶନ, ସୁନା ବେଶ, ଅଧରପଣା ନୀତି, ନିଳାଦ୍ରୀ ବିଜ ଇତ୍ୟାଦି କେବଳ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷାରେ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଥିବା ସେବାୟତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ କିମ୍ବା ଚୂଡାନ୍ତ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଥିବ ଏବଂ ଏହି ସେବାୟତମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବେ ।

ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସମଗ୍ର ପୁରୀ ସହରରେ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ତେବେ ଜରୁରୀ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜେନା କହିଛନ୍ତି । ପୁରା ପର୍ବ ସମୟରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ ।

ପୁରୀ ସହରର ସମସ୍ତ ପ୍ରବେଶ ପଥ ଯେପରିକି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ସଡକ, ନଦୀ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ମାର୍ଗ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦିନରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ନିୟମାବଳୀ ୨୦୨୦ ର ଧାରା ୫୧ ରୁ ୬୦ ଅନୁଯାୟୀ ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୮୮ ଅଧୀନରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସରକାର ଏକ ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ବିସ୍ଫୋରଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ କେବଳ ପୁରୀରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ବିନା ଭକ୍ତରେ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here