Home Covid ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ମାଗିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ମାଗିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ ଟିକାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ମାଗିଛନ୍ତି । ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶାରେ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣରେ ଓଡିଶା ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଏବଂ ଆମର ଟିକା ଅପଚୟ ଦେଶରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତଥାପି, ରାଜ୍ୟରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ଉପସ୍ଥିତି କମ୍ ଥିବାରୁ ୨୫% ଟିକା କୋଟାରୁ କମ ଉଠାଣ ହେଉଛି ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ଦୋହରାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆବଣ୍ଟନକୁ ୯୫% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆବଣ୍ଟନକୁ ୫% କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆମେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛୁ । ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ତୃତୀୟ ଲହର ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରି ସେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି, ମୁଁ ଅନୁରୋଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ୧୨-୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here