Home Covid ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନେଲେଣି ଡବଲ ଡୋଜ୍‍

୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନେଲେଣି ଡବଲ ଡୋଜ୍‍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ ଆଉ ଏକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଡବଲ ଡୋଜ୍‍ ଟିକା ଦିଆଯାଇ ପାରିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି କେ ମହାପାତ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୋଧରେ ଟିକାଦାନକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ସମୀକ୍ଷାରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନାଗରିକ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟିକାର ଦୁଇଟି ଡୋଜକୁ ସଫଳତାର ସହ ନେଇଛନ୍ତି । କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ଆମର ସଂଗ୍ରାମରେ ସକ୍ରିୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବାରୁ ଆମେ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛୁ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଏକ ଟୁଇଟରେ କହିଛି ।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଡାସବୋର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ୫୦,୨୦,୦୬୨ ଜଣ ରାଜ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୨,୧୦,୬୨,୫୧୭ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ୧,୬୦,୪୨,୪୫୫ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍‍ ଏବଂ ୫୦,୨୦,୦୬୨ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‍ ପାଇଥିଲେ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ୪୪,୭୪,୦୭୧ ଜଣ ନାଗରିକ ଏବଂ ୫,୪୫,୯୯୧ କୋଭିଡ ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଓଡିଶାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୨୬,୧୦,୦୩୬ ଜଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ପରକୁ ଗଞ୍ଜାମ (୨୨,୪୫,୨୯୦), କଟକ (୧୨,୭୬,୯୭୯), ବାଲେଶ୍ୱରର (୧୦,୦୦,୪୯୮), ସୁନ୍ଦରଗଡ (୯,୪୭,୮୭୨), ପୁରୀ (୮,୭୮,୫୫୬), ମୟୂରଭଞ୍ଜ (୮,୬୨,୫୮୨), ଯାଜପୁର (୭,୩୭,୧୨୭), କେନ୍ଦୁଝର (୭,୩୭,୦୫୦), କୋରାପୁଟ (୭,୨୮,୮୭୦) ଏବଂ ଭଦ୍ରକ (୭,୦୯,୦୭୧) ଦେଓଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧,୬୧,୦୯୨ ଜଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଦେଶକୁ ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବ ବୋଲି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରୁଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଏହା ମହତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୮ ରୁ ଟୀକାକରଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

ଟୀକାକରଣ ପରେ ରାଜ୍ୟ ୩୩,୯୦୬ ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି – ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ପରେ ୧୮,୪୮୮ ଲୋକ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ପରେ ୧୫,୪୧୮ ଲୋକ ପଜିଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରୁ ସଂକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟା ୯,୨୯୪ ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here