Home News in Odia ହାତୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ତିନି ଠାକୁର

ହାତୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ତିନି ଠାକୁର

ପୁରୀ: ଭଗବାନ ବଳଭଦ୍ର, ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥ ଓ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ସ୍ନାନ ରୀତିନୀତି ଏଠାରେ ବିନା ଭକ୍ତରେ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା କଡାକଡି ପାଳନ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ରଥଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ହିନ୍ଦୁ ପଞ୍ଜିକା ଅନୁଯାୟୀ ” ଜେଷ୍ଠ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ” ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା” ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ।

ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଶୁଭ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଓ ବଧେଇ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ୍ ସଙ୍କଟ ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା କରିଥିଲେ ।

ମହାମାରୀ ପରେ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ‘ଦେବସ୍ନାନ’ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ବାରଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁରକ୍ଷା ବଢାଇଥିଲା ଏବଂ ବୁଧବାର ରାତିରୁ ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଗହଳି ନହେବାକୁ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ସମର୍ଥ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉତ୍ସବର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୀତିନୀତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ଆରଟି-ପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ନେଗେଟିଭ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦେବତାମାନେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ” ସୁନା କୁଅ’ ନାମକ ଏକ କୂଅରୁ ୧୦୮ ଟି ପାତ୍ର ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ” (ହାତୀ ବେଶ) କରାଯିବା ସହିତ ସ୍ନାନମଣ୍ଡପରେ ଭୋଗଲାଗି କରାଯାଇଥିଲା ।

ପୁରୀର ଗଜପତି ମହାରାଜା, ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ, ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଗତପତିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ମୁଦିରସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛେରା ପହଁରା କରାଯାଇଥିଲ ।

“ସ୍ନାନ ଯାତ୍ରା” ପରେ ତିନି ଦିଅଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୂରେଇ ଅଣସର ଘରେ ରଖାଯାଏ, ଯେଉଁ ଅବସ୍ଥାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ସ୍ନାନ ହେତୁ ଜ୍ୱର ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ (ଏସ୍‍ଜେଟିଏ)ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷନ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here