Home News in Odia ସେସରୁ ଭାଗ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା

ସେସରୁ ଭାଗ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି) ରବିବାର ଦିନ ତୈଳ ଓ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ସେସରୁ ଭାଗ ସହିତ ତିନୋଟି ଦାବି ଉଠାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବିଜେଡିର ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ପିନାକି ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ମୁଖ୍ୟତଃ ତିନୋଟି ଦାବି କରିଛି ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହା ଚାହୁଁଥିଲା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଓଡିଶାରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାଉଳ କ୍ରୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରାଜ୍ୟକୁ ଶୀଘ୍ର ବାକି ପଡିଥିବା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

ଓଡିଶାରେ ଶାସନ କରୁଥିବା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିରିକ୍ତ ସେସର ଅଂଶ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛି ।

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର ମଧ୍ୟ ସାଂସଦୀୟ ପାଣ୍ଠି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାୟକମାନେ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଧାୟକ ପାଣ୍ଠି ପାଉଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସାଂସଦ ପାଣ୍ଠି ନପାଇ ସାଂସଦମାନେ ଶକ୍ତିହୀନ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଆମେ ସାଂସଦ ପାଣ୍ଠିର ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଦାବି କରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ସମେତ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତିନୋଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଛି ।

ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ୪୦ ଜଣ ପୁରୁଷ ସାଂସଦଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ସାଂସଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ସଂସଦରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆମେ ଦାବି କରିଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ତଥା ଓଡିଶା ପାଇଁ ବିଧାନ ପରିଷଦ ବିଲ୍ ସଂସଦରେ ଆସିବାକୁ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୯ଟି ବିଲ ଯାହା ବିତର୍କ ପାଇଁ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ସେଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଦଳ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here