Home Administration ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ

ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଆହୁରି କଟକଣା ମୁକ୍ତ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି ଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି, କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିହତ ପାଇଁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଏ ବାବଦରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ତଥା କୋଭିଡ-୧୯ ର ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ସହିତ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାରି ରଖିବାଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ୨୦ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୧ ରୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‍ଆରସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ।

ମେଲୋଡି, ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରା / ଯାତ୍ରା / ଅପେରା, ନୃତ୍ୟ-ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ, ଲୋକ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ନୃତ୍ୟ, ସାଂସ୍କୃତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ମୁକ୍ତାକାଶ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ / ଡ୍ରାମା / ନୁକଡ ନାଟକ / ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‍ ପ୍ଲେ / ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ ସମାବେଶ / କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

କୋଭିଡ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାର ଉପଯୁକ୍ତ ଅନୁପାଳନ ସହିତ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ହଲ୍ ଏବଂ ସମାନ ସୁବିଧା ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ / ଏସପି / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ) ଖୋଲା ଆକାଶ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ / ଯାତ୍ରା / ଅପେରା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବେ, କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାଗୁଡିକ ଯେପରି ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା, ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ଇତ୍ୟାଦି ।

ସ୍ଥାନର ଆକାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଆଦର୍ଶର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, ପରସ୍ପରଠାରୁ ୬ ଫୁଟ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ବସିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

ଯଥାସମ୍ଭବ ଟିକେଟ ବୁକିଂ ସମୟରେ ଭିଡ଼କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକିଂ ପାଇଁ ସୁବିଧା କରିବାକୁ କିମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି ଏସ୍‍ଆରସି କହିଛି ।

ଅନଲାଇନ୍ ସହିତ କାଉଣ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଅଗ୍ରୀମ ବୁକିଂର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ସଂଗଠିତ ହୋଇପାରେ । ଇନଡୋର ହଲ୍ ପାଇଁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଲରେ ବସିବା କ୍ଷମତାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ସିନେମା ହଲ୍‌, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ସହିତ ଖୋଲିବାକୁ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ, ନିମନ୍ତ୍ରିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଲ୍ କ୍ଷମତାର ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ।

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଡବଲ୍ ଡୋଜ୍ / ଅନ୍ତିମ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଏବଂ ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ୍‌, ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଆରଟି-ପିସିଆର ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜକ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାଗୁଡିକ ଯେପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ଛଅ (୬) ଫୁଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ ଏବଂ ହାତ ଧୋଇବା କିମ୍ବା ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ।

ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ପରି ସଂକ୍ରମଣ (ଆଏଲଆଇ) ଏବଂ ଗୁରୁତର ତୀବ୍ର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣ (ଏସ୍‍ଏଆରଆଇ) ର ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋଷ୍ଠୀ, ଯେପରିକି ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି, ସହ-ଅସୁସ୍ଥତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗନଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହିପରି ସ୍ଥାନରେ ଗୁଟଖା ଏବଂ ପାନ ଚୋବାଇବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥଳରେ ଛେପ ପକାଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ ।

ବାରମ୍ବାର ସ୍ପର୍ଶ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ସଫା କରିବା ଏବଂ ସାନିଟାଇଜ (କବାଟ ନବା / ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ସ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍ ରେଲ୍‌, ସ୍ଲାଇଡ୍‌, ଚେୟାର, ଟାବଲେଟ୍‌, ୱାଶରୁମ୍ ଫିଚର୍ସ, ଫ୍ଲୋର୍ / କାନ୍ଥଗୁଡିକ ଆୟୋଜକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ।

ଆୟୋଜକମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପାନୀୟ / ହାତ ଧୋଇବା ସ୍ଥାନଣ୍ଟ / ଧୋଇବା କୋଠରୀ, ଲାଭାଟୋରୀଗୁଡିକର ଭଲଭାବେ ନିଶ୍ଚିତ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅୟୋଜକ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ପାଣି ସହିତ ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ବିସ୍ତୃତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜରର ଉପଲବ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ।

ତେବେ, ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଅନୁମତି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌, ଏସପି, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର, ପୋଲିସ୍ କମିଶନର (ଭୁବନେଶ୍ୱର-କଟକ) କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ଏସପି, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ ପୋଲିସ କମିଶନର, ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ / ସମାବେଶରେ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ସୀମିତ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିପାରିବେ ।

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରୋକ୍ତ କ୍ରମରେ ସୂଚିତ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତାଙ୍‍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ, ୨୦୦୫ ଏବଂ କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟମାବଳୀ ୨୦୨୦ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଆଇପିସିର ଧାରରା ୧୮୮, ଏବଂ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here