Home News in Odia ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୋଡ ମ୍ୟାପ୍‍

ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୋଡ ମ୍ୟାପ୍‍

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରବିବାର ଦିନ ଭର୍ଚୁଆଲ ମୋଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ଶାଖା ସଭାପତି ସ୍ମୃତି ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ବିଜେପି ନେତାମାନେ ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ମହିଳା ବିରୋଧୀ ନୀତି ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମହିଳା ଦଳକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରୋଡମ୍ୟାପ ବାହାର କରିଥିଲେ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ତଥା ନେତାମାନଙ୍କୁ ବୁଥ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଆଧାରକୁ ଦୃଢ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଭୋଟ୍ ଦେବାରେ ମହିଳାମାନେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ ।

ସମସ୍ତ ୪୦,୦୦୦ ବୁଥରେ ସବୁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକଜୁଟ କରିବା ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସେ ବିଜେପି ମହିଳା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀମତୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁଙ୍କ ପ୍ରତି ବଢୁଥିବା ଅପରାଧର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ କ୍ରାଇମ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ, ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାରେ ଓଡିଶା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଗତ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬୫୭୯ ବାଳିକା ଶିଶୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ତଥା ନିରାପତ୍ତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

\” ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢାଓ\’ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । କିନ୍ତୁ, ରାଜ୍ୟ ଏହାକୁ ପ୍ରକୃତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ଉଜ୍ୱଳା, ପୋଷଣ, କିଶୋରୀ, ସୁକନ୍ୟା ସମୃଧି, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଭାରତ ଇତ୍ୟାଦି ମହିଳା ଯୋଜନା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିବାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟମାନେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here