Home News in Odia ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ପୁରୀ: ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡକ୍ଟର କ୍ରିଷନ କୁମାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନକୁ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିାବପାଇଁ ସଂଶୋଧିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଦର୍ଶନ ସମୟ ସବୁ ଦିନ ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ୯ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସେହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ରହିବ । କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ବିଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରବିବାର ଦିନ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ଜନ ସମାଗମ ହେତୁ କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଯେଭଳି କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ନରହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସବ ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡକ୍ଟର କୁମାର କହିଛନ୍ତି ।

ତଦନୁସାରେ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ (ଦଶହରା) ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧୬ (ଭସାଣି) ରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ରହିବା ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ରେ (କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା) ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ରହିବ ।

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନଭେମ୍ବର ୪ (ଦୀପାବଳୀ), ନଭେମ୍ବର ୧୫ (ବଡ ଏକାଦଶୀ) ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୧୯ (କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା) ରେ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ସବୁବେଳେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ସାନିଟାଇଜ କରିବା ଉଚିତ ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ କୋଭିଡ-୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସବୁବେଳେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ କୋଭିଡ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଅନୁସରଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ସ୍ପର୍ଶ ନକରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ର୍ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଗଭୀର ଦୀପ ଜଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଫୁଲ / ଭୋଗ ଆଦି ନେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ଜିନିଷଗୁଡିକ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବ ର୍ନିଦ୍ଧାରିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯିବ ।

ତମାଖୁ / ପାନ ଚୋବାଇବା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଛେପ ପକାଇବା ପାଇଁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ ନେବାକୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷେଧ କରିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ ।

ସେହିଭଳି ଆନନ୍ଦ ବଜାର ଏବଂ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ମହାପ୍ରସାଦ ସେବନ କରାଯାଇ ପାରିବନାହିଁ । ତଥାପି, ଭକ୍ତମାନେ ସାଙ୍ଗରେ ମହାପ୍ରସାଦ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜ ବାସସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସୁବିଧାଜନକ ସ୍ଥାନରେ ଖାଇ ପାରିବେ ।

ଅଲଗା ଅଲଗା ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ, ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ସକାଶେ ପୃଥକ ଧାଡି ରହିବ । ଯାନଗୁଡିକର ପାର୍କିଂ କେବଳ ଜଗନ୍ନାଥ ବଲଭ ମଠ ପରିସର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ କରାଯିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ଶିଶୁ, ଏକାଧିକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ଧାଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଖୋଲିବ । ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିର ପରିସରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ଜୋତା ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ବିପରୀତ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ସମସ୍ତ ଭକ୍ତ ସିହଦ୍ୱାର ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିବେ । ଦର୍ଶନ ପରେ ଉତ୍ତରଦ୍ୱାର ଦେଇ ପ୍ରସ୍ଥାନ ହେବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାର କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ । ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣ (ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେଇଥିବା) କିମ୍ବା କୋଭିଡ-୧୯ ନେଗେଟିଭ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (ଆରଟିପିସିଆର) ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ୯୬ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here