Home General ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ ସଡକ ସଙ୍କେତ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ ସଡକ ସଙ୍କେତ ବ୍ୟବସ୍ଥା

କଟକ: ମାନବୀୟ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଘଟିଥାଏ, ଅଥଚ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଡକରେ ସଠିକ ସାଇନେଜ ନ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ଓଡିଶାରେ ୧୦୦% ସଡକ ସଙ୍କେତ ଅନୁକୂଳ କରିବା ପାଇଁ ପରିବହନ ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟରେ ସଡକ ସଙ୍କେତ ଅଡିଟର ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରୁଛି।

ଉପଯୁକ୍ତ ସଡକ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଙ୍କେତ, ସରଳ ସଡ଼କ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ହସ୍ତକ୍ଷେପ, ସାମାନ୍ୟ ଲେଆଉଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ମାତ୍ରାକୁ କମ କରେଇବା ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି  ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି | ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସାଇନେଜ ସବୁ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ବିପଦ ସମୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ | ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଇନେଜ ଏବଂ ସିଗନାଲ୍ ଗୁଡିକ ବହୁ ସମୟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜାମ୍, ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପାଇଁ ଦାୟୀ | ଅନେକ ଥର ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ, ଲୁକ୍କାୟିତ, ନିଖୋଜ କିମ୍ବା କେବଳ ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ୍ ଥାଏ |

ସଡକଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ପରିବହନ ବିଭାଗ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ସଡକ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ମାର୍କିଂ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଦେଓକର୍ଣ୍ଣପୁରରୁ କେସଇବାହାଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ SH-10 (ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ) ରେ ମାର୍କିଂର ଏକ ଛୋଟ ନମୁନା ଅଡିଟ୍ କରାଯାଇଛି  |

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସଡକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା, ସୂଚନା ଦେବା, ଗାଇଡ୍ କରିବା, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କିମ୍ବା ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିହ୍ନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପକ୍କା ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ନିରନ୍ତର ନୁହେଁ | ଅଧ୍ୟୟନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ସଙ୍କେତ ଅଭାବ ଛକଗୁଡ଼ିକରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ସଙ୍କେତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇପାରେ | ଭାରତୀୟ ସଡକ କଂଗ୍ରେସ ସଂକେତ ତିନି ପ୍ରକାରର ସଡ଼କ ଚିହ୍ନ – ନିୟାମକ, ଚେତାବନୀ ଏବଂ ସୂଚନାପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଇଁ ଅନେକ ପାରାମିଟର ସ୍ଥିର କରିଛି | ସଠିକ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ପାରାମିଟରଗୁଡିକ ହେଉଛି, ରୋଡ ସାଇନେଜର ସଂସ୍ଥାପନ, ​​ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ଦୃଶ୍ୟମାନତା |

ନମୁନା ଅଡିଟ୍ ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜପଥର ପ୍ରସାରଣରେ ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ସଠିକ୍ ରୋଡ ସାଇନେଜ ଲଗାଇବେ ଓ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ସାଇନେଜ ଗୁଡିକର ମରାମତି କରିବେ | ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ସେମାନେ ନୂତନ ରୋଡ ସାଇନେଜ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରିବେ |

ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ୩୦୦୦ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ପାଇଁ ସଡକ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ସାଇନେଜ୍ ଅଡିଟ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here