Home General ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଜାତୀୟ ଏସ୍‍ଟି କମିଶନ

ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଜାତୀୟ ଏସ୍‍ଟି କମିଶନ

ଝାରସୁଗୁଡା: ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ତାରିଖରେ ଜେଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ବିପିଏସ୍‍ଏଲ୍‍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ସମୟରେ ଚାରିଜଣ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପୋଡିଯିବା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି କମିଶନ ଆଜି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି । ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଜଣାଇବାକୁ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ପୁଲିସ୍‍ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ ତାରିଖରେ କରଣ ଓରାମ, ନିଳମଣି ଓରାମ, ଅଞ୍ଜନ ଓରାମ ଏବଂ ଅଶୋକ ଧରୁଆ ନାମକ ଚାରିଜଣ ଶ୍ରମିକ, ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲାର ଭଲାଇଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଟିମଲ ଗାଁର ଏହି ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦା ଜେଏସ୍‍ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ବିପିଏସଏଲ୍‍ ରେ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ସେହିଦିନ ରାତିରେ କାରଖାନାରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା, ଯାହା ଚାରିଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା ଓ ସେମାନେ ପୋଡି ଯାଇଥିଲେ । ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପୋଡି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପୋଡିଯାଇଥିଲେ । ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଏଫ୍‍ଆଇଆର ଦାଖଲ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

କାରଖାନା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ରାଉରକେଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଭିମସାର) କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଟଙ୍କଧର ତ୍ରିପାଠୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଜେଏସଡବ୍ଲ୍ୟୁୁ ବିପିଏସଏଲ ଚାରିଜଣ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ରେ କାରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଜଳିଯାଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି ।

ଏହି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣାର ଏକ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ । ଶ୍ରୀ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ଏହି ଘଟଣାରେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାହା କିଛି ଅଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ସାରି ସର୍ବସ୍ୱାନ୍ତ ହେଲେଣି । ସେମାନେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଠିକାଦାରମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ କାରଖାନାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରିନାହାଁନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here