Home News in Odia ରଥ ଉପରେ ସୁନା ବେଶ

ରଥ ଉପରେ ସୁନା ବେଶ

ପୁରୀ: କୋଭିଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ବିନା ଭକ୍ତରେ ବୁଧବାର ଦିନ ତିନି ଠାକୁର -ଭଗବାନ ବଳଭଦ୍ର, ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ୨୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଅଳଙ୍କାରରେ ରଥ ଉପରେ ସୁନାବେଶ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବାହୁଡା ଯାତ୍ରାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅଳଙ୍କାରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇ ସୁନା ବେଶ ହୋଇଥାନ୍ତି ଶ୍ରୀଜୀଉ । ଅଶାଢ ଶୁକ୍ଲ ଏକାଦାଶୀ ତିଥି କିମ୍ବା ଆଶାଢ ମାସରେ ଏକାଦଶ ଶୁଳ୍କ ପକ୍ଷରେ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ସୁନାବେଶ ଦେଖିବାର ବିରଳ ସୁଯୋଗକୁ ଭକ୍ତମାନେ ହାତଛଡ଼ା କରୁଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ କ୍ରିଷନ କୁମାର ଲୋକଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଭିଡ଼ ନକରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନରେ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ସିଂହଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଥିବା କିଛି ସ୍ଥାନକୁ ବାରଣ କରି ସମଗ୍ର ସହରରୁ ବନ୍ଦ ଏବଂ କର୍ଫ୍ୟୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ରଥଗୁଡିକ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ଅଟକି ରହିଥିଲା ।

ଏହା ମନ୍ଦିର ନିକଟ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରୋଡରେ ଥିବା ସଡକକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା ଏବଂ ରୀତିନୀତିର ଲାଇଭ୍ ଟେଲିକାଷ୍ଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲା ।

ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରୋଡ୍ର ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ହୋଟେଲ, ଲଜ୍ ଏବଂ ଗେଷ୍ଟହାଉସ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକାଠି ନକରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜୁଲାଇ ୨୧ ରେ ସୁନା ବେଶ, ଜୁଲାଇ ୨୨ ରେ ଅଧରପଣା ଏବଂ ରଥରୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ଦ ଏବଂ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜୁଲାଇ ୨୪ ରେ ସକାଳ ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଜୁଲାଇ ୧୨ ରେ ଉଭୟ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୨୦ ରେ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ସେବାୟତ, ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ ଯେଉଁମାନେ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ସୁନା ବେଶ, ଯାହାକୁ “ରାଜାଧିରାଜ ବେଶ ‘ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ବର୍ଷକୁ ଅତି କମରେ ୫ଥର କରାଯାଏ । ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଏହା ଚାରିଥର କରାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଦେବତାମାନେ ରତ୍ନ ସିଂହାସନ ଉପରେ ଏବଂ ଥରେ ରଥ ଉପରେ ବସିଥାନ୍ତି ।

ସୁନା ବେଶ ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଦଶହରା, କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏବଂ ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ । ରୀତିନୀତି ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ସୁନା ଅଳଙ୍କାରରେ ତିନିଠାକୁର ସୁସଜ୍ଜିତ ହେଉଥିବା ଜଣେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସେବାୟତ କହିଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦିର ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରୀତିନୀତି ୧୪୬୦ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ମହାରାଜା କପିଳେନ୍ଦ୍ର ଦେବ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ବହୁ ପରିମାଣର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଆଣିଥିଲେ । ସେ ମନ୍ଦିରକୁ ସମସ୍ତ ଅଳଙ୍କାର ଦାନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଳଙ୍କାରକୁ \”ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର\’ ନାମକ ମନ୍ଦିରର ଭଣ୍ଡାରରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ସେବାୟତମାନେ ଦେବତାଙ୍କୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ପୋଷାକରେ ସଜାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୯୦ ମିନିଟ୍ ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରୀ ହସ୍ତ (ସୁନା ହାତ), ଶ୍ରୀ ପୟାର (ସୁନା ପାଦ), ଶ୍ରୀ ମୁକୁଟ (ବଡ ସୁନା ମୁକୁଟ), ଶ୍ରୀ ମୟୂର ଚନ୍ଦ୍ରିକା (ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ସୁନା ମୟୂର ପୋଷାକ), ଶ୍ରୀ ମାଳା (ହାର) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ , ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ଚିତା (ତୃତୀୟ ଆଖି) ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୁନା ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ସୁନା ଅଳଙ୍କାରଗୁଡିକ ମରାମତି କରାଯାଏ ଏବଂ ଯାତ୍ରାଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହାର ନବୀକରଣ କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସେବାୟତ କହିଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ରଥ ଉପରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ଅଧରପଣା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ୨୩ ରେ ନୀଳାତ୍ରୀ ବିଜେ (ମନ୍ଦିରକୁ ଫେରିବା) ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଯାହା ପରେ ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ଆସୀନ ହେବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here