Home Agriculture ମେ ୨୦ରେ ବିଶ୍ୱ ମହୁମାଛି ଦିବସ

ମେ ୨୦ରେ ବିଶ୍ୱ ମହୁମାଛି ଦିବସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୨୦ ମେ ୨୦୨୨ରେ ଗୁଜରାଟର ଟେଂଟ ସିଟି – ଟୁ, ଏକତା ନଗର, ନର୍ମଦା ଠାରେ ମହୁମାଛି ଦିବସ ପାଳନ କରିବ । ବିଶ୍ୱ ମହୁମାଛି ଦିବସ ସମାରୋହ ଅବସରରେ ମାନନୀୟ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମାର ସାମିଲ୍ ହେବେ ।

ଏମ୍ଓଏ ଆଣ୍ଡ୍ ଏଫ୍ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଦେଶର କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ମହୁମାଛି ପାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିବସକୁ ପାଳନ କରୁଛି, ଯାହା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି । ଯାହାକୁ ମାନନୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମାଗଦର୍ଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି ।

ଲୋକ ମାନଙ୍କର ଏବଂ ଆମ ପୃଥିବୀ ଗ୍ରହକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଆହ୍ୱାନ/ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ମହୁମାଛିମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପରାଗ ଗଣଙ୍କର ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ପରିଷଦ ୨୦ ମେ’କୁ ବିଶ୍ୱ ମହୁମାଛି ଦିବସ ରୂପରେ ଘୋଷିତ କରିଛି । ମାନନୀୟ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ହେବେ ।

ଶ୍ରୀ କୈଳାଶ ଚୌଧରୀ ଏବଂ ମାନନୀୟ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ସୁଶ୍ରୀ ଶୋଭା କରନ୍ଦଲାଜେ, କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗୁଜରାଟ ସରକାର, ସୁଶ୍ରୀ ମାତେଜା ଭୋଦେବ, ସ୍ଲୋଭେନିଆ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ରର ଦୂତାବାସରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ, ସୁଶ୍ରୀ କୋଣ୍ଡା ରେଡ୍ଡୀ ଚାୱା, ଭାରତର ଏଫ୍ଏଓ ପ୍ରତିନିଧି, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏବଂ ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ବୃନ୍ଦ, ତଥା ମହୁ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।

ଏହି ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମହୁମାଛି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ଗୁଡିକକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ମହୁମାଛି ପାଳନକାରୀ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣକାରୀ ଏବଂ ମହୁମାଛି ପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଷ୍ଟଲ୍ ଲଗା ଯିବ ।

ଏହି ଆୟୋଜନ ଅବସରରେ ପୋର୍ଟାଲ୍ରେ ମହୁମାଛି ପାଳକ ମାନଙ୍କୁ ଲାଇଭ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ‘ମଧୁକ୍ରାନ୍ତି’ ପୋର୍ଟାଲ୍ର କାର୍ଯ୍ୟନ୍ୱୟନ ଏଜେନ୍ସି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଷ୍ଟଲ୍ ମଧ୍ୟ ଲଗା ଯିବ ।
କୃଷକ/ ମହୁମାଛି ପାଳନକର୍ତା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହୁମାଛି ପାଳନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜ୍ଞାନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ନିମନ୍ତେ “ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶର ଅନୁଭୂତି ଏବଂ ଆହ୍ୱାନକୁ ବାଂଟିବା” ଏବଂ “ବିତରଣ ସମ୍ପର୍କିତ ଆହ୍ୱାନ ଏବଂ ସମାଧାନ (ଘରୋଇ / ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ) ଏବଂ ଆଲୋଚନା” ଉପରେ ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଅଧିବେଶନ ବୈଷୟିକ କରା ଯିବ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଭାବେ ଗଢ଼ିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହୁମାଛି ପାଳନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଜାତୀୟ ମହୁମାଛି ପାଳନ ଏବଂ ମହୁ ମିଶନ (ଏନ୍ବିଏଚ୍ଏମ୍)କୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ।

ଏନ୍ବିଏଚ୍ଏମ୍କୁ ଜାତୀୟ ମହୁମାଛି ବୋର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ସୀମାନ୍ତ ଅଂଚଳର କୃଷକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ଉଦ୍ୟମିତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ନିମନ୍ତେ, ଅମଳ ପରବର୍ତୀ ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ଭିତିଭୂମି ସରଂଚନାର ବିକାଶ ଏବଂ ଗବେଷଣା ଏବଂ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ସମର୍ଥନ ଏବଂ “ମଧୁ ବିପ୍ଲବ”ର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି ।

ମାନନୀୟ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଜରାଟରୁ ଆଭାସୀ ମୋଡ୍ରେ ଜାମ୍ମୁ – କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା, ବାନ୍ଦୀପୁରା ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ତୁମକୁର, ଉତରପ୍ରଦେଶର ସାହାରାନପୁର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁନେ ଏବଂ ଉତରାଖଣ୍ଡରେ ସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ମହୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ୟୁନିଟ୍ର ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here