Home Administration ବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ଖାତାକୁ ଯିବ ଇଭି ରିହାତି ଅର୍ଥ

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ଖାତାକୁ ଯିବ ଇଭି ରିହାତି ଅର୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ନୀତି -୨୦୨୧ ର ଅଂଶ ଭାବରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‍ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସବ୍‍ସିଡ୍‍ ଅର୍ଥ ଯିବ । ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୀତି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିକଟରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା, ତିନି ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଉପରୋକ୍ତ ସବସିଡି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧, ୨୦୨୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ଏବଂ ଏହି ରାଶି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆରଟିଓ ଦ୍ୱାରା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ଗାଡି ପଞ୍ଜିକୃତ ହେବ ।

ପରିବହନ କମିଶନର୍ ଏନ୍‍ଆଇସି / ଓକାକ ସହାୟତାରେ ଇଭି ବିକ୍ରୟ, କ୍ରୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କ୍ରେଡିଟ୍‌, ଇଭି କ୍ରୟ ପାଇଁ ଋଣ ଉପରେ ସବସିଡି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ପୋର୍ଟାଲ୍ ବିକାଶ କରିବେ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନୀତି ଆୟୋଗଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ରାଜ୍ୟରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନକୁ ଶୀଘ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ଗେଜେଟର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨, ୨୦୨୧ ର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସଂଖ୍ୟା ନମ୍ବର ୧୩୫୮ ରେ ଓଡିଶା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ନୀତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।

ପଲିସି ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ରେତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here