Home Environment ବର୍ତ୍ତିଗଲା ଓଡିଶା

ବର୍ତ୍ତିଗଲା ଓଡିଶା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ ମାଡରୁ ଏକ ପ୍ରକାର ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି ଓଡିଶା । ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ କରିଥିବା ଗୁଲାବ ଓଡିଶାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରିନାହିଁ । ତେବେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର କେତେକ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ପବନ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଗୋପାଳପୁର ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକରେ ୧୪୮ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି, ତା\’ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି (୮୯.୪ ମିଲିମିଟର) ଏବଂ ମୋହନା (୭୭.୨ ମିଲିମିଟର) ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଗଜପତି, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଭୂସ୍ଖଳନ ଏବଂ ଗଛ ଉପୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ସଡକ ସଂଯୋଗ ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧,୫୩୩ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୪୬,୦୭୫ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୁଖିଲା ଏବଂ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶାରେ ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱଭାବିକ ରହିଛି ।

ଭୂସ୍ଖଳନ ହେତୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଜୟନଗରାମ ଏବଂ କୋରାପୁଟର ସୁଙ୍କି ମଧ୍ୟରେ ରାସ୍ତା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପଡିଥିବା ବେଳେ କାଞ୍ଚନ ଠାରେ ଲାମତାପୁଟ-ବିଶାଖାପାଟନମ ରାସ୍ତାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇପଡିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସୀମା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଣ୍ଡୁଲି ଠାରେ ଥିବା ରାସ୍ତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗଛ ଉପୁଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଭୂସ୍ଖଳନ ଯୋଗୁଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଥିବାରୁ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ରବିବାର ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଦେଖାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମାଲକାନଗିରିର ତାରଲାକୋଟା ଠାରେ ଗଛ ଖସିଯିବା କାରଣରୁ ସଡକ ପରିବହନ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି, ରାଲେଗୁଡା ବ୍ଲକରେ ଅନେକ ଘରର ଆଜବେଷ୍ଟସ ଛାତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ରାତାରାତି ବର୍ଷା ହେତୁ ସୋମବାର ଦିନ ସୁଙ୍କି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିକଟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ -୨୬ ର ଏକ ଅଂଶ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି । ଓଡିଶା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ରାପିଡ୍ ଆକ୍ସନ୍ ଫୋର୍ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ବୃହତ ବହୁମୁଖୀ ସମବାୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ରବିବାର ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଭୂସ୍ଖଳନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସୋରୋଡା-ଦାରିଙ୍ଗିବାଡି ଘାଟି ରାସ୍ତାକୁ ସିଲ୍ କରିଛି ।

ରାସ୍ତାର ମରାମତି ତଥା ପଡିଥିବା ଗଛଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ ଏବଂ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ ଦଳ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ପ୍ରଭାବିତ ସାତଟି ଜିଲ୍ଲା – ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ, ରାୟଗଡା, କୋରାପୁଟ, ମାଲକାନଗିରି ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁର – ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇ କହିଛି ଯେ ବିଶାଖାପାଟନମ୍‌-ବିଜୟନଗରାମ-ରାୟଗଡା ଟ୍ରାକରେ ଜଳ ଅବରୋଧକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୧୬ ଟି ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି ।

ଆଇଏମଡି ତାହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୁଲେଟିନ୍‍ରେ କହିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ୧୪ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିଛି ଏବଂ ଦିନ ୧୧ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଛତିଶଗଡ ଉପରେ ରହିଛି ।

ଏହା ପ୍ରାୟ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଅବପାତରେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here