Home Infrastructure ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‍ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଦେଇଛି ପ୍ରସ୍ତାବ

ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‍ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଦେଇଛି ପ୍ରସ୍ତାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଘର ତକ ଫାଇବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିକଟରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେଡି ସାଂସଦ ସୁଜିତ କୁମାରଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବୁସିଂ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ (ଜିପି) ରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଭାରତନେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ।

ଓଡିଶାରେ ଭାରତନେଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । ଭାରତନେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ହେଉଛି ଏକ ଜାତୀୟ ସମ୍ପତ୍ତି, ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିନା ଭେଦଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଏବଂ ୱାଇ-ଫାଇ ହଟସ୍ପଟ୍‌, ଫାଇବର ଟୁ ହୋମ୍ ସଂଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ / ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, ଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଲାଇନ, ଡାର୍କ ଫାଇବର, ମୋବାଇଲ୍ ଟାୱାରକୁ ବ୍ୟାକହଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବୋଲି ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁବିଧା (ୱାଇ-ଫାଇ ହଟସ୍ପଟ୍ ଏବଂ ହୋମ ସଂଯୋଗକୁ ଫାଇବର) ଯୋଗାଇଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ୟୁନିଭର୍ସାଲ ସର୍ଭିସ ଓବ୍ଲିଗେସନ ଫଣ୍ଡ୍‍ (ୟୁଏସ୍‍ବିଏଫ୍‍) ର ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି ।

ଡିସେମ୍ବର ୩୧, ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା, ୨୫୧୧ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭାରତନେଟ ଅଧୀନରେ ୱାଇ-ଫାଇ ହଟସ୍ପଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଭାରତନେଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି, ଯାହା ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ । ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧୀନରେ କୌଣସି ୱାଇ-ଫାଇ ହଟସ୍ପଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୧ ରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଓଡିଶାର ଗ୍ରାମ ସମେତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଅଧିବାସୀ ଗ୍ରାମକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତନେଟର ପରିସରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଭାରତନେଟ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ପରଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ୨୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଘର ତକ ଫାଇବର ଶୀର୍ଷକ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ (ଡିପିଆର) ଦାଖଲ କରିଛି ।

ଏହି ଡିଆରପି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ପ୍ରୋକ୍ୟୁରମେଣ୍ଟଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ (ଇପିସି) ମଡେଲ ଉପରେ ଆଧାରିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ସରକାରୀ ଘରୋଇ ସହଭାଗିତା (ପିପିପି) ମଡେଲ ଅଧୀନରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ୧୩.୦୧.୨୦୨୨ ର ଏକ ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ସଂଶୋଧିତ ପ୍ରସ୍ତାବ କୌଣସି ଡିପିଆର ସହିତ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here