Home General ଦୁର୍ଘଟଣା ବିବରଣୀ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଟ୍ୟାବ ବଣ୍ଟନ

ଦୁର୍ଘଟଣା ବିବରଣୀ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଟ୍ୟାବ ବଣ୍ଟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ରୋଡ୍ ଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଡାଟାବେସ୍ (iRAD) ଅଧୀନରେ ମୋଟର ଯାନ ଦୁର୍ଘଟଣାର ବିବରଣୀ ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ପରିବହନ ବିଭାଗ ସୋମବାର ଦିନ ଓଡିଶା ପୋଲିସକୁ ୧୫୦ଟି ଟ୍ୟାବ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ଦ୍ୱାରା ଓଡିଶାର ମହାନିର୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ସୁନୀଲ କୁମାର ବଂଶଲଙ୍କୁ ଏହି ଟ୍ୟାବଗୁଡ଼ିକ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ବଂଶଲ କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ମୂଳ କାରଣ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ଚାବିକାଠି । ଏହି ଟ୍ୟାବଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ସମୟ ସମୟରେ ସୂଚନା ଆଦାନ ପ୍ରଦାନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ । ଏହା ରାଜ୍ୟରେ ସଡକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୃଦୃଢ଼ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ସଠିକ ଏବଂ ସମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କୌଶଳ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ”

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଡାଟାବେସ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସଡକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ଟ୍ୟାବଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫର୍ମକୁ ମାନୁଆଲ ପୂରଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟ୍ୟାବରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସହଜ ହେବ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ସମସ୍ୟାର ବିଶ୍ଳେଷଣ ତଥା ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସମାଧାନ ଖୋଜିବାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ତଥ୍ୟ ଆମକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ”

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିବହନ କମିଶନର ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ବେହେରା, ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ପରିବହନ (ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍), ଶ୍ରୀ ଧନଞ୍ଜୟ ସେନାପତି, ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ପରିବହନ (ଟେକ୍।), ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ପରିବହନ (ସଡକ ସୁରକ୍ଷା), ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାଳ, ମିଳିତ କମିଶନର ପରିବହନ (ସଡକ ସୁରକ୍ଷା) ସୁରକ୍ଷା) ଏବଂ ଶ୍ରୀ ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ, ଆରଟିଓ, ଭୁବନେଶ୍ୱର-ଇୱେରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here