Home Covid ତିନି ଜିଲ୍ଲାରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ

ତିନି ଜିଲ୍ଲାରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଞ୍ଚଳିକ ଭେଷଜ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର (ଆରଏମଆରସି), ଭୁବନେଶ୍ୱର ପକ୍ଷରୁ ଜୁନ ୧୬ ରୁ ୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଞ୍ଜାମ, ରାୟାଗଡା ଏବଂ କୋରାପୁଟର ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପାଇଁ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯିବ ।

ଏହି ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସେରୋ ସର୍ଭେ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍‌ଆର) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଦଶଟି କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯିବ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର ଆଇସିଏମଆର-ଆରଏମଆରସି ଦଳକୁ ସମସ୍ତ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସହାୟତା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସହଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ, ରାୟାଗଡା, କୋରାପୁଟର ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଏବଂ ପିଏଚ୍‍ଓକୁ ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମର କମିଶନରଙ୍କୁ ସେରୋସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ କରିବାପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବାକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତିା ।

ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର (ଡାକ୍ତର) ବଳରାମ ଭାର୍ଗବ ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) / ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ)ଙ୍କୁ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଚିଠି ଲେଖି ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ଜୁନ୍‍ ୨୦୨୧ ରେ କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଆଇସିଏମଆର ଚତୁର୍ଥ ରାଉଣ୍ଡ ‘ଜାତୀୟ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରିବ\’ । ଏହି ସେରୋ ସର୍ଭେ ସେହି ୭୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କରାଯିବ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ତିନି ରାଉଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସର୍ଭେରେ ୬ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ସାଧାରଣ ଜନତା ଏବଂ ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ।

ଆଇସିଏମ୍‌ଆରର ଚତୁର୍ଥ ରାଉଣ୍ଡ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ସାର୍ସ-କୋଭି-୨ର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଜାଣିବା ପାଇଁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ (କୋଭିଡ୍ -୧୯) ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଦେଶର ୭୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଏକ ସେରୋ ସର୍ଭେରେ ରକ୍ତ ନମୁନା (ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ୍ ଜି) ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଯାହା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଅତୀତର ସଂକ୍ରମଣ ର୍ନିଣ୍ଣୟ କରେ । ଏହି ରୋଗ ଗୋଷ୍ଠି ସଂକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେରୋ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here