Home General ଜାରି ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି

ଜାରି ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟ ର୍ନିବାଚନ ଆୟୋଗ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଦିନଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ଓଡିଆ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ର୍ନିବାଚନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥାଏ । ଭୋଟ୍ ଗଣନା ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବଳବତ୍ତର ରହିବ ।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୪୩ କେ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନିୟମ ଏବଂ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ ଉପରେ ଓଡିଶା ର୍ନିବାଚନ ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଆୟୋଗ ପ୍ରାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ର୍ନିବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।

ରାଜ୍ୟରେ ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ରେ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ତାରିଖ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦ରେ ଉପ-ର୍ନିବାଚନରେ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଦଳଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟର ତାଲିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ରାଜ୍ୟର ୬୭୯୪ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭୋଟ ହେବ ଏବଂ ଭୋଟିଂ ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ।

ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ର୍ନିବାଚନ ପରି ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ସମାନ ରହିବ । ମାଇକ୍‍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରାଧିକୃତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଯେକୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହିପରି ମାଇକ୍‍ଗୁଡିକ ରାତି ୮ଟା ରୁ ପରଦିନ ସକାଳ ୭ ଟା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ର୍ନିଦ୍ଧାରିତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୩୬ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ମାଇକ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

କୌଣସି ଦଳ କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ର୍ନିଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ମତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ସାଧାରଣ ସଭାକୁ ଯିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଯୋଗଦେବେ ନାହିଁ ।
ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଅଣ-ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭିତ୍ତିରେ ର୍ନିବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନାମ ଏବଂ ପ୍ରତୀକ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ ।

ର୍ନିବାଚନ ବୈଠକ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ସର୍ବସାଧାରଣ ରାସ୍ତାରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରଥମେ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ କିମ୍ବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମତଦାନ ଦିନ ଏବଂ ଏହାର ପୂର୍ବ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ମଦ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଉପ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସରକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ, ବିରୋଧିଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦର ସଭାପତି ତଥା ଉପ-ସଭାପତି, ସାଂସଦ ଓ ବିଧାୟକ ତଥା ସରକାରୀ ଦାୟିତ୍ୱରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପରିବହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ସେମାନେତାହାକୁ ନିର୍ବାଚନୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ ।

ର୍ନିବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସରକାରୀ ପରିଦର୍ଶନକୁ ଏକତ୍ର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ର୍ନିବାଚନ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ସରକାରୀ କଳ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ପରିବହନ କିମ୍ବା ସର୍କିଟ ହାଉସ୍‌, ଡାକ ବଙ୍ଗଳା ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ନାହିଁ ।
କୌଣସି ଭୁମି ପୂଜା, ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ / ପ୍ରକଳ୍ପ / କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହ, ଆଂଶିକ କିମ୍ବା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ, କିମ୍ବା ସାଂସଦ / ବିଧାୟକ ପାଣ୍ଠିରୁ କୌଣସି ର୍ନିବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ଜନସାଧାରଣ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ ।

ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସମାରୋହ ନିଷେଧ, ଯଦି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ / ପ୍ରକଳ୍ପ / କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୁଖ୍ୟତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ହିତ ପାଇଁ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା କୌଣସି ନିଶ୍ଚିତତା କିମ୍ବା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସମୟରେ ସାଂସଦ / ବିଧାୟକ ପାଣ୍ଠିରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର / ସାର୍ବଜନୀନ କାର୍ଯ୍ୟ / କର୍ପୋରେସନ୍ / ସମବାୟ ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ଥରେ କୌଣସି ବିଜ୍ଞାପନ କିମ୍ବା ପ୍ରକାଶନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥାର ସଫଳତାକୁ ଦର୍ଶାଉଥାଏ, ଯାହା ର୍ନିବାଚନରେ ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ଥିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here