Home Infrastructure ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉଦଘାଟନ

ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉଦଘାଟନ

ଛତ୍ରପୁର : ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଲିମିଟେଡ୍ (ଜିପିଏଲ୍‌) ଏହାର କର୍ପୋରେଟ୍ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ (ସିଏସ୍‌ଆର୍‌) କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧୀନରେ ଆଜି ଏକ ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଭବନକୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ବନ୍ଦରର ସିଇଓ କ୍ୟାପଟେନ ସନ୍ଦୀପ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏବଂ ବନ୍ଦରର ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ଡକ୍ଟର ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦଘାଟ କରି ଶ୍ରୀ କୁଲାଙ୍ଗେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ନିକଟସ୍ଥ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅଟେ । ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମଗୁଡିକର ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇ କ୍ୟାପଟେନ ସନ୍ଦୀପ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସିଏସଅ ।ର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଧୀନରେ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠିକୁ ସାମିଲ କରି ଆମେ ଖୁସି । ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗଠନ ଦିଗରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଆମର ଅନନ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ।

ଏହି ସେବାଗୁଡିକରେ ମାଗଣା ଚେକଅପ୍‌, ଚିକିତ୍ସା, ପରାମର୍ଶ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସଚେତନତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରେଫରାଲ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ନିକଟସ୍ଥ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଏହା ସମସ୍ତ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ସେବା ଯୋଗାଇବ ।

ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ଯଥା କାନାମନା, ମାଟିଖାଲୋ, ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲି ଇତ୍ୟାଦି ଆଖପାଖ ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ପରିବାରର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସେବା ଯୋଗାଇବ ।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏସ୍ ଚକ୍ରପାଣି ରେଡ୍ଡୀ, ସରପଞ୍ଚ କାନାମନା ପଞ୍ଚାୟତ, ରଶ୍ମୀତା ବେହେରା, ନୋମିନି, ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦର ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଏହାର କର୍ପୋରେଟ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ (ସିଏସଆର) ପଦକ୍ଷେପ ଅଧୀନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି । ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଏକ ଅଭିନବ ଜଳ ଏଟିଏମ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଟୋକେନ୍ ପାଇଁ ଆକ୍ୱା ଗାର୍ଡ ମେସିନରୁ ଲିଟର ପ୍ରତି ୫୦ ପଇସା ଦରରେ ଆରଓ ଫିଲ୍ଟର ପାଣି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବିତରଣ କରାଯାଇଥାଏ ।

ଆର୍ଯ୍ୟପାଲ୍ଲୀ ଗାଁରେ ୫ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ କୌଣସି ଆଲୋକ ନଥିଲା ଯାହା ଗାଁରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା । ଏହି ୫ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାରେ ଜିପିଏଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲୀ ଲୋକେ ସୁବିଧା ପାଇଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ବାଟା ଛତ୍ରପୁରରେ ଶବଦାହ ସ୍ଥଳରେ ଏକ ପ୍ରାଚୀର ର୍ନିମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଏକ ଭିଜନ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି, ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗୀତାକୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲୀ ୟୁପି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୌଚାଳୟ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭବନର ମରାମତି ଭଳି ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ ସହିତ ଶିଶୁ ଖେଳ କ୍ଷେତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here