Home News in Odia ଗରିବଙ୍କୁ ବାଧିବ ଏମ୍‍ଜିଏନ୍‍ଆରଇଜିଏସ୍‍ ହ୍ରାସ

ଗରିବଙ୍କୁ ବାଧିବ ଏମ୍‍ଜିଏନ୍‍ଆରଇଜିଏସ୍‍ ହ୍ରାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏମ୍‍ଜିଏନ୍‍ଆରଇଜିଏସ୍‍ ହ୍ରାସ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ, ଏଫସିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଚାଉଳ ସଂଗ୍ରହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏନ୍‍ଏଫ୍‍ଏସ୍‍ଏ ଅଧୀନରେ ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ହ୍ରାସ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବ । ଏହାର ପୁନର୍ବିଚାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି । ବଜେଟରେ ଲୋକମାନେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିକୁ ସମାଧାନ କରିନାହାଁନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆହୁରି ଜଟିଳ କରିବା ପାଇଁ, ଏଲପିଜି ସବସିଡିରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ଏହା ଘରୋଇ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିର ଶିକାର ହେବେ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟର ଧ୍ୟାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ରହିଛି ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦେଶକୁ ଏହି ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଉଦଟି ସେକ୍ଟରରେ ଉତ୍ପାଦନ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଋଣ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମର ବିସ୍ତାର ଯୋଗାଣ ପାଶ୍ୱର୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ, ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆବଣ୍ଟନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ସେସ୍ ଏବଂ ସରଚାର୍ଜର ବଢୁଥିବା ସ୍ତର ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ଅଂଶଧନ ଟିକସର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରୁଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିକସ ଗୁଡିକର ୨୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସେସ୍ ଏବଂ ସରଚାର୍ଜ ଆଦାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ସମବାୟ ସଂଘୀୟତାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଟେ ।

ପୁଷ୍ଟିକର ସୁରକ୍ଷା ତଥା କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧିରେ ଓଡିଶା ମିଲେଟ ମିଶନ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ପଦକ୍ଷେପ । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ୨୦୨୩ ର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବର୍ଷ ମିଲେଟ ଘୋଷଣା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟରେ ମିଲେଟର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିବାରୁ ସେ ଖୁସି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଜଳ ଜୀବନ୍ ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ପିଏମ୍‍ଏୱାଇ ଆବଣ୍ଟନ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୃହ ଉପରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରକୃତ ଦାବିକୁ ଅବହେଳା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବିଚାର କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାର ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ଗୃହ ମଞ୍ଜୁର ନକରି ଗରିବ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଏହି ଅନ୍ୟାୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଶୋଧନ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶା ହେଉଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଯିଏ କି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆମର ବିଶେଷ ଦାବିକୁ ବଜେଟରେ ସମାଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here