Home Agriculture ଖରିଫ ପାଇଁ ସାର ଯୋଗାଅ

ଖରିଫ ପାଇଁ ସାର ଯୋଗାଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖରିଫ ଋତୁରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାର ଯୋଗାଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ରାସାୟନିକ ଓ ସାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଡି.ଭି ସଦାନନ୍ଦ ଗୌଡାଙ୍କୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଏପ୍ରିଲ୍ -୨୦୨୧ ମାସରେ ଆବଣ୍ଟନ ଅନୁଯାୟୀ ସାର ବିଭାଗ ରାଜ୍ୟକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି । ତେବେ, ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ -୨୦୨୧ ମାସରେ, ମାସିକ ଆବଣ୍ଟନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ସାର ଯୋଗାଣରେ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସାହୁ ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମାସିକ ୪୮,୯୫୦ ଟନ୍‍ ୟୁରିଆ ବିରୁଦ୍ଧରେ କେବଳ ୩୪,୩୪୦ ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ୟୁରିଆକୁ ଓଡିଶାକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଚଳିତ ଜୁନ୍ ମାସରେ, ୧୮.୦୬.୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ମାସିକ ୭୦,୮୩୦ ଟନ୍‍ ଆବଣ୍ଟନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କେବଳ ୧୮,୬୯୦ ଟନ୍‍ ୟୁରିଆ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ -୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୩୭,୫୧୯ ଟନ୍‍ ଡିଏପି, ୮,୮୦୩ ଟନ୍‍ ଏମ୍‍ଓପି ଏବଂ ୪୬,୯୦୨ ଟନ୍‍ ଏନ୍‍ପିକେ ରାଜ୍ୟକୁ ୮୨,୦୦୦ ଟନ୍‍ ଡିଏପି, ୨୮,୯୦୦ ଟନ୍‍ ଏମଓପି ଏବଂ ୮୧,୬୦୦ ଟନ୍‍ ଏନପିକେ ବଣ୍ଟନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଗତ ଖରିଫ ସମୟରେ, ୪୫,୦୦୦ ଟନ୍‍ ୟୁରିଆର ସ୍ୱଳ୍ପ ଯୋଗାଣ ହେତୁ ରାଜ୍ୟରେ ୟୁରିଆର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଯାହାଫଳରେ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ତେଣୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସାର କ୍ରୟ ଏଜେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ ୨, ୦୦,୦୦୦ ଟନ୍‍ ୟୁରିଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଚଳିତ ଜୁନ୍ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସଗୁଡିକରେ ପୂର୍ବ ମାସର ଅଭାବ ସମେତ ସମସ୍ତ ଆବଣ୍ଟିତ ସାର ଯୋଗାଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଗୌଡାଙ୍କୁ କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here