Home News in Odia ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ରୌପ୍ୟ ପୁରସ୍କାର

ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ରୌପ୍ୟ ପୁରସ୍କାର

539
0

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତୀୟ ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପୁରସ୍କାରର ଷଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣରେ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ “ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଗ୍ରଗାମୀ ରାଜ୍ୟ” ପାଇଁ ରୌପ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି । ସମାନ ବିଭାଗରେ କେରଳ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲା ।

ଏହି ପୁରସ୍କାର ଲଣ୍ଡନରେ ଆୟୋଜିତ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ବିଶ୍ୱ ଟ୍ରାଭେଲ ମାର୍କେଟର ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପୁରସ୍କାରର ପ୍ରାଦେଶୀକ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଭ୍ରମଣର ଚାମ୍ପିୟନ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥାଏ ।

ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଓଡିଶାର ଅବଦାନ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରକୃତି ଶିବିରଗୁଡିକର ଆମର ପ୍ରକୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମଡେଲ୍ ୨୦୧୬ ଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଜୀବିକା ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିଛି । ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଏବଂ ମହାମାରୀ ଭଳି ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଧିକ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଓଡିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୂତନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜାଇନ୍ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଆମର ମନ୍ତ୍ର ସ୍ଥିରତା କରିଛୁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହି କହିଛନ୍ତି ।

ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ସକ୍ରିୟ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ଓଡିଶାର ପ୍ରକୃତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ’ ସହିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ, ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ପାଦଚିହ୍ନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ସହିତ ଜଡିତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ।

“ଦାୟିତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉପରେ, ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଆମର ଦାୟିତ୍ୱବାନ ବିଭାଗରେ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଅଫର୍ ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆମର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ \’ଇକୋଟୋର ଓଡିଶା\’ ମାଧ୍ୟମରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ନେତୃତ୍ୱ ଦେବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ, କେବଳ ସୁରକ୍ଷିତ, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶେଷ ଦକ୍ଷତା ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ତଥା ଜୀବିକା ବିକାଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଟେମ୍ପଲେଟ୍ । ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ”, ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ବିଶାଲ କୁମାର ଦେବଙ୍କୁ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଚିନ ଯାଦବ ଆଇଏଏସ୍ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଆଲୋକିତ କରି ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ, ଯାହା ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ରହସ୍ୟ ଭାବରେ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ପରିଚୟ ସହିତ ପୁନ ପ୍ରତିରୂପିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଷଷ୍ଠ ଆଇଆରଟିଆର ଖଣ୍ଡପୀଠରେ ଡକ୍ଟର ହରୋଲ୍ଡ ଗୁଡୱିନ୍ (ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଏମରିଟସ୍‌, ଶ୍ରୀ ସିବି ରାମକୁମାର (ଗ୍ଲୋବାଲ ସ୍ଥାୟୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପରିଷଦର ଭାରତ ଦେଶ ପ୍ରତିନିଧୀ), ମୀନାକ୍ଷୀ ଶର୍ମା (ଡିଜି, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ସରକାରୀ), ରାଜ ବସୁ (ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା, ସହାୟତା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ପୂର୍ବ ହିମାଳୟ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋ-ବର୍ମା ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଂଘ) ଏବଂ ମାର୍କସ୍ କଟନ୍ , ଟାଇଗର ମାଉଣ୍ଟେନ୍ ପୋଖରା ଲଜ୍‌, ନେପାଳ) ଉପସ୍ଥିିତ ଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here