Home News in Odia ଓଡିଶା ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ

ଓଡିଶା ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ର ଆଜି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

କିଛି ସମୟ ବିଳମ୍ବ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶାର କିଛି ଅଂଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ କିଛି ଦକ୍ଷିଣର କେତେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆଜି ବୃଷ୍ଟିପାତ ଅନୁଭବ ହୋଇଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ।

ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ସମଗ୍ର ମାଲକାନଗିରି, ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ଓଡିଶାର ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯାଇ ଆଂଶିକ ଭାବେ ନୁଆପଡା, ରାୟାଗଡା ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିଛି ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏମଡି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆର.କେ ଜେନାମଣି କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଏକ ବଳୟ ଭବାନୀପାଟଣା, ରାୟଗଡା ଦେଇ କଲିଙ୍ଗାପାଟନମ୍ ଦେଇ ଯାଉଛି । ଜେନାମଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପରୋକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟମରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମୌସୁମୀ ପୂର୍ବରୁ ବର୍ଷା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଆଗାମୀ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ ମୌସୁମୀ ବଢିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ଆଉ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ ।

ଏହି ସମୟରେ ଉତ୍ତର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡିଶା, ବୌଦ୍ଧ, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ସୋନପୁର, ବଲାଙ୍ଗୀର, ନୁଆପଡା, ବାଲେଶ୍ୱର ଏବଂ ଭଦ୍ରକ୍ ଜିଲ୍ଲା ଉପରେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶା, ଗଜପତି, ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଓଡିଶାର ଅବଶିଷ୍ଟ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହାଲୁକା ରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା କିମ୍ବା ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ, ଆଇଏମଡି ଜୁନ୍ ୧୫ କିମ୍ବା ୧୬ ସୁଦ୍ଧା ଓଡିଶା ଉପରେ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଥିଲା ।

ସାଧାରଣତଃ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଜୁନ୍ ୧୦ ରେ ଓଡିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ । ଜୁନ୍ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମୌସୁମୀ ୬ତୁରେ ରାଜ୍ୟରେ ୭୩% କମ୍ ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here