Home General ଓଡିଶାକୁ ୫୦୦ କୋଟି

ଓଡିଶାକୁ ୫୦୦ କୋଟି

74
0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରି ଓଡିଶା ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବାତ୍ୟା ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ଭଦ୍ରକରେ ମାଡ ହେବା ସହିତ ଅନ୍ୟ ୪ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ ପରେ ଆସିଛି । ସେ ଓଡିଶାର ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୁର୍ବ ମେଦିନୀପୁରରେ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ହେଲିକାପ୍ଟରରୁ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ରିଲିଫ୍ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ବାତ୍ୟା ୟାସ୍ ଯୋଗୁଁ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ଓଡିଶାରେ ଘଟିଛି ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର କିଛି ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

ତୁରନ୍ତ ରିଲିଫ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆଧାରରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡ ପାଇଁ ଆଉ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଆନ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳ ନିୟୋଜିତ କରିବେ, ଯାହାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଅଧିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟ – ଓଡିଶା, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପୁନଃ ର୍ନିମାଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା କରିବେ ।

ଏହି ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ପୀଡିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକତା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ପରିବାର ପ୍ରତି ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସେ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ବାତ୍ୟାରେ ଗୁରୁତର ଆହତଙ୍କୁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପରିଚାଳନା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେବ । ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ବାରମ୍ବାର ବାତ୍ୟା ଆସୁଥିବାରୁ ଆମକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଣାଳୀ, କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ।

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ସର୍ବନିମ୍ନ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ କ୍ଷତିକାରକ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏଥିସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନକୁ ପଞ୍ଚଦଶ ୩୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here