Home News in Odia ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ

ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ

କଟକ: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ (ଏସ ଆଣ୍ଡ ଆର) ନୀତି ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ରବିବାର ଦିନ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ମାଲକାନଗିରିରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସକାଳେ ଡିଜିପି ଅଭୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଡାଲଡାଲି ସେଲର ସମ୍ପାଦକ ଭାବ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ରାମ ପୋଡିୟାମି ଓରଫ ସବିତା, କ୍ଷେତ୍ର କମିଟି ସଦସ୍ୟ ତଥା ପାଲଚାଲମ୍ ଏଲଓଏସ୍‍ (ସ୍ଥାନୀୟ ସଂଗଠନ ସ୍କାଡ୍‍୍‌) କମାଣ୍ଡର ତଥା ଡାଲଦାଲୀ ସେଲର ସଚିବ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ରାଇଧର ଧରୁଆ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ।

ରାମ ପୋଡିୟାମି ସବିତା, ଏସିଏମ୍ ଏବଂ ପାଲାଚାଲମ୍ ଏଲଓଏସ୍‍ କମାଣ୍ଡର ଏବଂ ବୈପାରୀଗୁଡା ତାଲସେ ହୁଇକା ଏରିଆ କମିଟିର ଏଲଓଏସ୍‍ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ରଇାଧର, ପିଏମ୍‍ ୧ ଲକ୍ଷ ପୁରସ୍କାର ନେଇଥିଲେ ।

ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଡିଜିପି ଅଭୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ସୁରକ୍ଷା ଶିବିର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଭଲ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅଛି ଏବଂ ଆମେ ମାଓବାଦୀମାନଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛୁ ।

ଏହି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନୀତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଆଇଜିପି ଅପରେସନ୍ ଅମିତାଭ ଠାକୁର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ହେଉଛି ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିବା ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଏସ୍‍ ଆଣ୍ଡ ଆର ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାର ଏକ ଦୃଢ ରଣକୌଶଳ ।

ଆମ ଦଳର ଅନେକ ସଦସ୍ୟ କରୋନାଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଅନେକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ମୁଁ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ମୋତେ ଆକର୍ଷିତ କରିଛି ବୋଲି ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପରେ ସବିତା କହିଛନ୍ତି ।

ହିଂସାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିବାକୁ ଡିଜିପି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ବିକାଶମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ହାତ ମିଳାଇବା ଉଚିତ ।

ଡିଜିପି ଓଡିଶା ଏବଂ ଓଡିଶା ପୋଲିସର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ବିଏସଏଫ ମଧ୍ୟ ଟେମୁରପାଲ୍ଲୀ ବିଏସଏଫ କ୍ୟାମ୍ପ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିକଟ ଅତୀତରେ ନକ୍ସଲ ବିରୋଧୀ ସାମ୍ନାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here