Home Health ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁ କର୍କଟରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ

୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁ କର୍କଟରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୃଥିବୀରେ କର୍କଟ ଭଳି ଦୁଃସାଧ୍ୟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ । ଆଗୁଆ ରୋଗର ଚିହ୍ନଟ, ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଯତ୍ନ ଫଳରେ ଏଭଳି ଦୁଃସାଧ୍ୟ ରୋଗକୁ କୁନି କୁନି ଶିଶୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସାଇନ୍‌ସେସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ହେମାଟୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ସରୋଜ ପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡା ।

ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ) ପରିଚାଳିତ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ ଶିଶୁ କର୍କଟ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଡାକ୍ତର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୪ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କର୍କଟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ହଜାର ଶିଶୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କର୍କଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବେ ସର୍ଜରୀ, କେମୋଥୋରାପି ଓ ରେଡିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଗଲେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗମୁକ୍ତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ କାଟିପାରିବେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ।

ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଉପଯୁକ୍ତ ସର୍ଜରୀ, କେମୋଥେରାପି ଓ ରେଡ଼ିଏସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଗଲେ ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗମୁକ୍ତ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ କାଟିପାରିବେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର ପଣ୍ଡା କହିଥିଲେ । ତେବେ ରୋଗକୁ ନେଇ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ସମ୍ ଅଲ୍ଟିମେଟ୍ ମେଡିକେୟାରର ସିଇଓ ଡକ୍ଟର ଶ୍ୱେତପଦ୍ମା ଦାଶ କର୍କଟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ବାପାମା’ଙ୍କର ଭୂମିକା ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଡକ୍ଟର ଦାଶ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଭିଭାବକ ବିଶେଷକରି ପିଲାଟିର ମା’ଙ୍କୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଦୃଢ଼ ହେବା ସହ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହାହିଁ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସାରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ସୁସ୍ଥ ହେବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଡକ୍ଟର ଦାଶ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ଠାପର ସେବା ମନୋବୃତି ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁଁ ହିଁ ରୋଗୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ଆଇଏମ୍‌ଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ର ମେଡିକାଲ୍ ସୁପରିଟେଣ୍ଡେଂଟ ପ୍ରଫେସର ପୁଷ୍ପରାଜ ସାମନ୍ତସିଂହାର ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଶିଶୁମାନେ ପ୍ରଥମେ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ଦୃଢ଼ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ର୍ନିମାଲ୍ୟ ଦେଓ ପ୍ରଧାନ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶିଶୁ କର୍କଟ ଦିବସର ଥିମ୍ “ ବେଟର ସର୍ଭାଇଭାଲ୍ ଇଜ୍ ଆଚିଭେବଲ୍ ଥ୍ରୁ ଇଓର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସ” ଅର୍ଥାତ୍ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତମାନ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ୟାନ୍ସରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଓ ଉନ୍ନତ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆଉ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବା ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିଶୁରୋଗ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ମମତା ଦେବୀ ମହାନ୍ତି, ମେଡିକାଲ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ସୌମ୍ୟ ସୁରଥ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ସର୍ଜିକାଲ୍ ଅଙ୍କୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡାକ୍ତର ସୁନୀଲ କୁମାର ଅଗ୍ରୱାଲ୍ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ଲୋଟସ୍ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଅବସରରେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କୁନି କୁନି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ର‌୍ୟାମ୍ପ ଶୋ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଆୟୋଜିତ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିଶୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମାନଙ୍କୁ ଅତିଥିମାନେ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କରିଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here