Home Health ୭ରୁ ଖୋଲିବ ଏମ୍‍ସ ଓପିଡି

୭ରୁ ଖୋଲିବ ଏମ୍‍ସ ଓପିଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବାପରେ ବନ୍ଦ ଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍‍ସର ଓପିଡି ଫେବୃଆରୀ ୭ ରୁ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା କୋଭିଡ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଓପିଡି ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ପୂର୍ବ ପରି ଓପିଡି ନିୟମାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବେ । ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଚେକ-ଅପ୍ ଏମ୍‍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଏବଂ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଜାରି ରହିବ ।

ଏମ୍‍ସ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ପୂର୍ବ ପରି ଓପିଡି କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁସରଣ କରିବେ (ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ) ନୂତନ ଆଡମିଶନ ମାମଲା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୱାର୍ଡରେ ୪-୫ ଶଯ୍ୟା ସଂରକ୍ଷଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ସମସ୍ତ ଆଇପିଡି ଆଡମିଶନ ଏବଂ ଓଟି ଗୁଡିକ ପୂର୍ବ ପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । କୋଭିଡ ଲେବର ରୁମ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଦେଖା ଦେବାପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ରୁ ଏମ୍‍ଓ ଓପିଡି ସେବାକୁ ସାମୟିକ ଭାବରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସମୟରେ, ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୨୩ ଟି କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିଲା କାରଣ ୨,୬୯୭ ଲୋକ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୦,୭୬୨ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବାରୁ ଦୈନିକ ପଜିଟିଭ ହାର ୪.୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ପରଠାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ୫,୦୫୭ ରୁ ସଂକ୍ରମଣ ୪୬% ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟରେ ୩,୬୨୯ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ଏବଂ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ଖୋର୍ଦ୍ଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ତିନି ଜଣ ଏବଂ ଭଦ୍ରକ, ଗଞ୍ଜାମ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା ଖୋର୍ଦ୍ଦା ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୧୩ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୩୫ ଶିଶୁ ଅଛନ୍ତି ।

ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮,୬୮୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏକ ଅଡିଟ୍ ପରେ ଏହି ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୂ ହୋଇଥିବା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ତଥ୍ୟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ ୫୩ ଜଣ କୋଭିଡ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଅନ୍ୟ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି ।

କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୩୦,୪୯୩ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରେଡ୍ ଜୋନରେ ଥିବା ଖୋର୍ଦ୍ଦାରେ ୭,୭୩୪ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ସହିତ ହଳଦିଆ ଜୋନରେ ଥିବା ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଏବଂ କଟକ ରହିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୭,୪୮୭ ରୋଗୀ କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here