Home Administration ୫୪ଟି ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ମହିଳା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ

୫୪ଟି ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ମହିଳା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପୌର ନିର୍ବାଚନରେ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଶନିବାର ଦିନ ୧୦୭ ଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଏବଂ ଏନଏସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଚିଠା ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକା ଜାରି କରି ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୫୪ ଟି ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଅଛି । ୯ ଟି ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ରେ ମୁଖ୍ୟ ପଦବୀ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ମହିଳା), ପାଞ୍ଚଟି ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ମହିଳା) ପାଇଁ ଏବଂ ୪୦ଟି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରହିଛି ।

ସେହିଭଳି, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଅନ୍ୟ ଆଠଟି ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ପାଇଁ ତିନୋଟି ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୪୨ ଜଣ ସଂରକ୍ଷିତ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଚିଠା ସଂରକ୍ଷଣ ତାଲିକାରେ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ବିଭାଗ ଆପତ୍ତି / ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଆପତ୍ତି / ପରାମର୍ଶ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେକୌଣସି ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଯାହା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପୌର ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଉପରୋକ୍ତ ଅବଧି ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ, ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିବେଚନା କରିବେ ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି), କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମସି) ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ (ବିଏମସି) ପାଇଁ ମେୟର ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏକ ଚିଠା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲା ।

ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବିଏମସି ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ପାଇଁ ମେୟର ପଦବୀ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥିବାବେଳେ ସିଏମସି ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି । ମେୟର ପଦବୀ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶକୁ ବିଭାଗ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here