Home News in Odia ୩୦ରେ ପିପିଲି ଭୋଟ

୩୦ରେ ପିପିଲି ଭୋଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ୩ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ବୋଲି ଭାରତର ର୍ନିବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସିଆଇ) କହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇସାରିଥିବାରୁ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କୌଣସି ନୂତନ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ହେବ ନାହିଁ ।

ବିଜେଡି ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଦୀପ ମହାରଥୀଙ୍କ ପୁଅ ରୁଦ୍ରପ୍ରତାପ ମହାରଥୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିବାବେଳେ ବିଜେପି ଆଶ୍ରିତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ବିଶ୍ୱକେଷନ ହରିଚନ୍ଦନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରିଛି ।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଚରଣ ସଂହିତା ଆଜିଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ମତଦାନ ଶେଷ ହେବାର ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଚାର ସରିବ । ଏଥିରେ କୌଣସି ରୋଡ୍ ପ୍ରଚାର ଏବଂ ମୋଟର / ବାଇକ୍ / କର୍ମୀ ସମାବେଶ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଦଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ ପ୍ରଚାରକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଞ୍ଜୀକୃତ ଦଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ୧୦ ରେ ସୀମିତ ରହିବ । ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସମେତ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଘରକୁ ଗର ଅଭିଯାନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ।

ସେହିଭଳି, ରାସ୍ତାର କୋଣାର୍କ ସଭାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦ ଜଣଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ (ସ୍ଥାନ ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ) ।

ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏହିପରି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ । କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜର, ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କାନିଂ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କମିଶନ କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଷେଧକ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦାୟୀ । କୋଭିଡ-୧୯ ଗାଇଡଲାଇନର ମନିଟରିଂ, ତଦାରଖ ଏବଂ ଅନୁପାଳନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ଡିଜି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ରହିବେ ।

ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ କିମ୍ବା ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତେବେ ସମାବେଶ, ବୈଠକ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ / ଦଳକୁ ଆଉ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଯଦି କୌଣସି ତାରକା ପ୍ରଚାରକ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ।

ର୍ନିବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ବେସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ର୍ନିବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର ଟୀକାକରଣ କରିବେ ।

ବିଜେଡି ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ମହାରାଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥିବା ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ, କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ୧୪ ଏପ୍ରିଲରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଶ୍ରୀ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୁର୍ନବାର ୧୩ ମଇରେ ମତଦାନ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ମୁସଲମାନଙ୍କ ପର୍ବ ଇଦ୍‌-ଉଲ୍‌-ଫିତରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୁନର୍ବାର ୧୬ ମଇକୁ ଘୁଞ୍ଚା ଯାଇଥିଲା । ହେଲେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here