Home Finance ୧୯,୮୩୩ କୋଟିର ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍‍

୧୯,୮୩୩ କୋଟିର ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍‍

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିରୋଧୀଦଳର ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ବିଧାନସଭାରେ ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ୧୯,୮୩୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ପରିମାଣ ୧୧,୨୦୦ କୋଟି ଥିଲା ।

ମୋଟ ଅତରିକ୍ତ ବଜେଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରୁ ୧୩,୫୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସିଂହ ଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟୟ (ଯୋଜନା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ), ପ୍ରଶାସନିକ ଖର୍ଚ୍ଚ (ବେତନ ଏବଂ ପେନସନ୍‌) ପାଇଁ ୪,୫୭୭ କୋଟି, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ୧,୬୮୨ କୋଟି ଏବଂ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛିୟ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା (ପଞ୍ଚାୟତି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ପୌର ସଂସ୍ଥା)କୁ ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟୟ ଅଧୀନରେ ୧୩,୫୬୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି, ୬,୧୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବଳ ଏବଂ ୭,୪୩୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜସ୍ୱ ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଅଧିକ ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ରାଜସ୍ୱ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଅବଦାନ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି \’ସଡ଼କ ଓ ବ୍ରିଜଗୁଡିକର ମରାମତି ଏବଂ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୨୪୧.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ୧୩୨.୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ସେହିଭଳି ପୁରୀର ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ୨୦.୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି; ଅତିଥି ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୫.୫୭ କୋଟି ଏବଂ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ୫.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା; ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷାଗତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୧୨.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା; ଓଏସ୍‍ଏସ୍‍ସି ଦ୍ୱାରା ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ର୍ନିବାଚନ ପାଇଁ ୮.୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ବଜେଟରେ ୪ ର୍ଥ / ୫ ମ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ କମିଶନ ପୁରସ୍କାର ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ସରକାର ୫.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବ୍ୟୟ ଅଧୀନରେ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା, କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ୨,୧୪୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି; ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ୫୮୪.୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା; ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇଁ ୨,୦୩୮.୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା; ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୫୩.୦୭ କୋଟି ଟଙ୍କା; ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଜନଜାତି ବିକାଶ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏବଂ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ କଲ୍ୟାଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ୧୩୪.୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୧,୩୧୧.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଗୃହ, ବେତନ ରୋଜଗାର, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୩,୯୧୧.୮୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ସହରାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୨.୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ଶକ୍ତି, ଆଇଟି ଏବଂ ଆର ଆଣ୍ଡ ଡି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୨,୫୦୫.୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ୧୧୪.୯୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଆବଣ୍ଟନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗକୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି, ତା\’ପରେ ଅର୍ଥ (୨୫୧୯ କୋଟି ଟଙ୍କା), ଶକ୍ତି (୨,୧୪୩ କୋଟି), ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ (୨,୩୧୦ କୋଟି) ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ( ୧,୬୮୪ କୋଟି ଟଙ୍କା), ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା (୧,୬୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ (୧,୧୪୧ କୋଟି) ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here