Home Education ୧୫ରୁ ଷଷ୍ଠ ଓ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା

୧୫ରୁ ଷଷ୍ଠ ଓ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖରୁ ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ କକ୍ଷରେ ପାଠପଢା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବୁଧବାର ଏଠାରେ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଶ୍ରୀ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷା ୧୫ ନଭେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଆମ ବିଭାଗ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କ୍ଲାସଗୁଡିକର ସମୟ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବ ।

ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (ଏସ୍‍ଓପି) ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷ ପାଠପଢାକୁ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ଦାଶ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୀପାବଳି ପରେ ଯେକୌଣସି ଦିନ ଷଷ୍ଠ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପୁଃ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂଆ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହର ଶିକ୍ଷା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା ରାଜ୍ୟରେ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ଏକାଦଶ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ୨୫ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୨୧ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷ ପାଠପଢା ଗତ ଜୁଲାଇ ୨୬ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଜାରି ରହିବ, ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତା / ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗ ଦେଇପାରିବେ ।

ଏହି ବ୍ୟତିତ ରନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହା ବଦଳରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଶୁଖିଲା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here