Home General ସ୍କୁଲ ବସ୍ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଦାୟୀ ଋହିବେ

ସ୍କୁଲ ବସ୍ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଦାୟୀ ଋହିବେ

କଟକ: ରାଜ୍ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣ, ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଯାନବାହାନର ଫିଟନେସ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ ସବୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକୁ ନିବେଦନ କରିଛି । ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରାଯିବା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଟେ। 2016 ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ‘ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କର ପରିବହନ ନୀତି’ କଡାକଡି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବସ୍ ସବୁ ଚଳାଚଳ ଯୋଗ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି । ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଭଲ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବୈଧ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି ।

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଯୁଗ୍ମ କମିଶନର, ପରିବହନ ଶ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାଳ ଏକ ପ୍ରେସ ନୋଟରେ କହିଛନ୍ତି, “ସ୍କୁଲ ପିଲା ପରିବହନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଅପରେଟର ଏବଂ ସ୍କୁଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଦାୟୀ। ”

ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭରେ, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ପ୍ରାୟ 1096 ଗାଡି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଯେ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ବିନା 820 ଗାଡି ଚଳାଉଥିଲା, 387 ଟି ଗାଡିର ବୈଧ ଅନୁମତି ନାହିଁ ଏବଂ 311 ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କର ବୈଧ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ ।

“ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସୁରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁପାଳନ ବିନା କୌଣସି ଯାନବାହାନ ଚଲାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇ ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ସାମଗ୍ରିକ ଦାୟିତ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ । ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଫିଟ୍ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଟେ। ”

ସେହିଭଳି, ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ / ଭଡ଼ା ଭିତ୍ତିରେ ବସ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି, ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମାଲିକାନା କରୁଥିବା ବସ୍ ଉପରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ନିୟମାବଳୀ ପାଳନ କରିବେ । ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯାନଗୁଡିକର ସୁରକ୍ଷା ଅଡିଟ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେବାଆଣିବାରେ ନିୟୋଜିତ ସମସ୍ତ ଯାନରେ ଏକ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା, ଜିପିଏସ୍ ଟ୍ରାକର୍, ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ବାକ୍ସ, ସଠିକ୍ ଗ୍ରିଲ୍, ଜରୁରୀକାଳୀନ ନିଷ୍କାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଯନ୍ତ୍ର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେମାନେ ଛାତ୍ର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ଫୋନ ନମ୍ବର ଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ବସ୍‌ରେ ସ୍କୁଲରୁ ଜଣେ ହେଲ୍ପର ରହିବା ଜରୁରୀ ।

କୌଣସି ସର୍ତ୍ତରେ ଯାନବାହାନର ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ବସ୍‌ରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସାଧାରଣତଃ ଏହାର ବସିବା କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ । ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଏବଂ ତିନି ଚକିଆ ଯାନର ବହନ କ୍ଷମତା ଯାହା ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପରିବହନ କରେ ଉଭୟ ଗାଡି ଭିତରେ ଏବଂ ବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବା ଉଚିତ । ଯାନବାହାନ ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହାଲୁକା ଯାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାନଗୁଡିକର ଆଗ ଏବଂ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଯାନରେ ‘ସ୍କୁଲ୍ ଭ୍ୟାନ୍’ ‘ସ୍କୁଲ୍ ଡ୍ୟୁଟିରେ’ ଲେଖାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଡ୍ରାଇଭିଂ କରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଚଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ ନାହିଁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଯୋଗ୍ୟତା ନଥାଏ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପୂରଣ ନ କରେ: –

ଏପରି ଶ୍ରେଣୀର ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଏକ ବୈଧ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ସମାନ ବର୍ଗର ଗାଡିରେ ତାଙ୍କର ଅତି କମରେ 5 ବର୍ଷର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ; ରେଡ୍ ଲାଇଟ୍ ଜମ୍ପ୍, ଗାଡ଼ି ଅନୁଶାସନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କିମ୍ବା ଅନଧିକୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଗାଡି ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଭଳି ଅପରାଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବର୍ଷରେ ଦୁଇଥରରୁ ଅଧିକ ଜୋରିମାନା ଦିଆଯାଇ ନଥିବ । ଅତ୍ୟଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ, ମଦ୍ୟପାନ କରି ଗାଡି ଚଳାଇବା ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଅପରାଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେବେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ସେ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରୀୟ ପରିବହନ କମିଟି ଆଗରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ସ୍କିଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ । ସେ ସେହି ସମୟରେ ଆଖି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଭିଭାବକ, ପରିବହନ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରୀୟ ପରିବହନ କମିଟି ରହିବା ଉଚିତ ଯାହାକି ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କର ନିରାପଦ ପରିବହନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବ। ଯଦି କୌଣସି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏପରି କମିଟି ନଥାଏ, ତେବେ ଏହା ତୁରନ୍ତ ଏକ ଗଠନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଶ୍ରୀ ବିଶ୍ୱାଳ ମଧ୍ୟ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯାତାୟାତ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଜାଣିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here