Home Administration ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାସନରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାସନରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସହରୀ ଶାସନରେ ଦେଶକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଜା ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟର ୪୦ଟି ସହର ତଥା ଦିଲ୍ଲୀ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ର଼ାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଓଡିଶା ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି ।

ସହରୀ ଶାସନ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି । ସଶକ୍ତ ନଗର ମନୋନୀତ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ଗଠନ, ସଶକ୍ତ ନଗର ପ୍ରଶାସନ, ସଶକ୍ତ ନାଗରିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଶକ୍ତିକରଣ ହେଉଛି ସହରୀ ଶାସନ ପରି•ଳନା ସୂଚକାଙ୍କ ୨୦୨୦ ର ମୂଳ ଥିମ୍ ।

ଏହି ଥିମଗୁଡିକ ସଶକ୍ତ ସହରୀ ଶାସନ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରେ । ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ତଥା ସଶକ୍ତ ସହରୀ ଶାସନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ସେଗୁଡ଼ିକ ମôହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସହରୀ ଶାସନ ସର୍ବଦା ଏକ ଜଟିଳ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଆସୁଛି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ନୀତି, ୫ଟି (ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ମିଳିତ କାର୍ଯ୍ୟ, ସମୟ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ) ଏବଂ ମୋ ସରକାର ଏହିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପକରଣ ହୋଇପାରିଛି ।

ଏହାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଆଇନ୍‍ରେ ସମ୍ପ୍ରତି ସଂଶୋଧନ, ସରକାରୀ ସେବାକୁ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା, ନାଗରିକଙ୍କଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଅସୁବିଧାଜନକ ସେବା ଉପରେ ମତାମତ ପାଇବା ହେଉଛି କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ଫଳସ୍ୱରୂପ ଏହା ଘଟିଛି ।

ସେଠାରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସୂଚକାଙ୍କ ଅଛି ଯାହା ସହରଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ମାନଚିତ୍ର କରେ ତଥାପି, ଅଧିକାଂଶ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଡେକ୍ସଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ସହରୀ ସେବାଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା / ବିତରଣକୁ ମ୍ୟାପିଙ୍ଗ୍ କରିବା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ଏବଂ ତା’ପରେ ଅସୁବିଧାଗୁଡଇକ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସହରୀ ସେବାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରରେ ଆମକୁ ଯେଉଁସବୁ ସେବା ମିଳୁଛି ତାହା ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ସଫଳତା । ଏହି ସଫଳତା ଆଖିଦୃଶିଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ ।

ଏହି ସୂଚକାଙ୍କ ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାସନ ସଂସ୍କାରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ମ୍ୟାପିଂ ଏବଂ ମନିଟରିଂ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯାହା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଶାସନରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱକୁ ଦେଖିବ ବୋଲି ପ୍ରଜା ଫାଉଣ୍ଡେସନର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଟ୍ରଷ୍ଟି ନିତାଇ ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ।

ସହରାଞ୍ଚଳ ପରିମଳ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ, ଅପଗ୍ରେଡେସନ୍ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରି•ଳନା, ସହରୀ ମୋବିଲିଟି, ଜୀବିକା, ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ, ସମ୍ବଳର ବୃଦ୍ଧି ଇତ୍ୟାଦିରେ ଓଡିଶା ଏହାର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଯାତ୍ରା ଜାରି ରଖିବ ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ସହରୀ ଶାସନ ସଂସ୍କାର ହାସଲ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here