Home Infrastructure ସହଜ ହେବ ନୀଳଚକ୍ର ଦର୍ଶନ

ସହଜ ହେବ ନୀଳଚକ୍ର ଦର୍ଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପର ନକ୍ସା ଅନୁଯାୟୀ ପୁରୀର ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ୭୫ ମିଟର ଐତିହ୍ୟ କରିଡର ହେବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଭକ୍ତ ତଥା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର, ନୀଳଚକ୍ର ଏବଂ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ଦର୍ଶନର ସୁଯୋଗ ଦେବା । ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ତଥା ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ନିରାପତ୍ତାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ।

୩୨୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାରିକ୍ରମା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଐତିହ୍ୟ କରିଡର, ସୁବିଧା ଏବଂ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ମଠର ପୁନଃ ବିକାଶ ଆଦି ରହିଛି । ତଦନୁଯାୟୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପର ୭୫ ମିଟର ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ଇଲାକାକୁ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ନଅଟି ଜୋନରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି ୭ ମିଟର ସବୁଜ ଜୋନ୍‍ (ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ) ଯେଉଁଥିରେ ମେଘନାଦ ପାଚେରୀକୁ ଲାଗିକରି ରହିଥିବା ୨ ମିଟର କ୍ଷେତ୍ର ରହିଛି ଯାହା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ତଥା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ହେବ । ଅବଶିଷ୍ଟ ୫ ମିଟର ହେଉଛି ୧ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଟେରାସ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ୍ ସବୁଜ ସ୍ଥାନ । ୧୦ ମିଟର ଅନ୍ତର (ଭିତର) ପ୍ରଦକ୍ଷୀଣରେ ବର୍ଷସାରା ଦିଅଁ ମାନଙ୍କର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଏବଂ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର ହେବ ।

୧୪ ମିଟର ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ୍ ଜୋନ୍ ରହିବ ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ଗବେଷଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଉଦ୍ୟାନଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ସ୍ଥାନୀୟ କିସମର ଗଛ ଏଠାରେ ଲଗାଯିବ । ୮ ମିଟର ବାହାର (ବାହ୍ୟ) ପ୍ରଦକ୍ଷୀଣରେ ଉଭୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ବୃକ୍ଷ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରିଦର୍ଶକ / ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଛାଇ ରାସ୍ତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।

୧୦ ମିଟର ଜନସାଧାରଣ ସୁବିଧା ଜୋନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ଯେଉଁଥିରେ ଉଚ୍ଚ ଗଛ ଲଗାଇବା ସହିତ ଏହି ଜୋନରେ ଶୌଚାଳୟ, ପାନୀୟ ଜଳ, ସୂଚନା-ଦାନ କିଓସ୍କ ଏବଂ ଛାଇ ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିବ । ୪.୫ ମିଟର ସେବା ଗାଡ଼ି ସୁବିଧା ରହିବ ଯାହା ସେବା ଯାନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରବେଶ ଏବଂ କରିଡରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୪.୫ ମିଟର ଚଉଡା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ରାସ୍ତା ରହିବ ।

୭.୫ ମିଟର ମିଶ୍ରିତ ଟ୍ରାଫିକ୍ ରାସ୍ତା ଐତିହ୍ୟ କରିଡର ଚାରିପାଖରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ବାହ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ସଡ଼କକୁ ସଂଯୁକ୍ତ କରୁଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ତଥା ଏହି ବାହ୍ୟ ପଥକୁ ପଡୋଶୀ ସାହିର ଗାଡ଼ିଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରବେଶ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ।

ଗଛ ସହିତ ୭ ମିଟର ଚଉଡା ଛାଇ ଥିବା ଫୁଟପାଥ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି ଯାହାକି ଲୋକମାନଙ୍କ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ କରିଡର ଏବଂ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପଥଚାରୀଙ୍କ ଆତଯାତକୁ ସୁଗମ କରିବ । ସେବା ଏବଂ ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ । ଏଠାରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସଂଗ୍ରହ ପାତ୍ର, ଆସବାବପତ୍ର, ପାନୀୟ ଜଳ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ ।

ଐତିହ୍ୟ କରିଡରର ପୂର୍ବ ପଟ କୋଠା ଏକ ବୃହତ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ହୋଇଛି । ଯେହେତୁ ରଥଯାତ୍ରା ସମେତ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରର ଅନେକ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ଏହିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ସମାବେଶକୁ ନିରାପଦ ପରିବେଶରେ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଐତିହ୍ୟ କରିଡରର ୯୦% ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ଅର୍ଥାତ ୨୬ ଏକରରୁ ପ୍ରାୟ ୨୪.୭ ଏକର ଖୋଲା ଏବଂ ସବୁଜ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି । (ତଥ୍ୟ)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here