Home Administration ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ପାଇବେ କ୍ଷତିପୂରଣ

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ପାଇବେ କ୍ଷତିପୂରଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓ ଅସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି । ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି କ୍ଷତି ପୂରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିବାବେଳେ ଏହା ଆମସମାଜର ସବୁଠାରୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ବୋଲି ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ।

ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି କଲ୍ୟାଣମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ସେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଜି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ସମ୍ମାନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ‘ଗାରିମା\’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦୦ ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ଉପକୃତ ହୋଇଥିଲେ । ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିବାରୁ ଗାରିମା କୋର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସେବା ସୁବିଧା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଲାଭର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପରିମଳ ସେବା ଯୋଗାଣକୁ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ତଥା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରାଯିବ ।

ଗାରିମା ଯୋଜନା ଅନେକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ କୋର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟେ । ବେତନର ୧୫% (ପନ୍ଦର ପ୍ରତିଶତ) ର ରିସ୍କ ଆଣ୍ଡ ହାର୍ଡସି ୍ ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ କୋର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଗ୍ରେଡ୍ -୧ ସପକ୍ଷରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓ ଅସୁସ୍ଥ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି କାରଣ ସେମାନେ ବି ଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଆଘାତ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି ଯାହା ଆଂଶିକ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଅକ୍ଷମତା ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ବୈ ୍ଲବିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ, କୋର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ବିଦ୍ୟମାନ କର୍ମଚାରୀ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୨୩ କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୪୮ ମାଧ୍ୟମରେ ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷତି ୂରଣ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥତା କ୍ଷତି ପୂରଣ ପାଇବେ ଯେଉଁଠାରେ କୋର ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀର ଯୋଗ୍ୟତା ଉପରୋକ୍ତ ଅଧିନିୟମ ପୂରଣ ହେବ ନାହିଁ ବିଦ୍ୟମାନ ଶ୍ରମ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ, ଯଥା – କର୍ମଚାରୀ କ୍ଷତି ୂରଣ ଆଇନ, ୧୯୨୩ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ଅଧିନିୟମ, ୧୯୪୮ ଏବଂ ସେଠାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଗାରିମା ଅଧୀନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କର୍ପସ ପାଙଋି ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ସହାୟତା ଯୋଜନା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବରଦାନ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ସହରାଞ୍ଚଳ ପରିବଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ବେଶ୍‍ ସହାୟକ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here