Home Administration ଶୁଷ୍କ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜିନାମା

ଶୁଷ୍କ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜିନାମା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଶୁଷ୍କ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଆଜି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (ୟୁଏନଡିପି) ସହିତ ଏକ ରାଜିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ, ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଜି ମାଥିଭଥନନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୌର ପ୍ରଶାସକ ତଥା ମିଶନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ସଂଗ୍ରାମଜିତ୍‍ ନାୟକ, ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ (ସହରୀ) ଏବଂ ୟୁଏନଡିପିର ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଚାରିବର୍ଷର ଏହି ସହଯୋଗରେ, ୟୁଏନଡିପି ସମ୍ପଦ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସହିତ ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ଶୁଖିଲା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରେ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ନିବେଶ ସହିତ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ବୈଷୟିକ ଭାଗିଦାରୀ ହେବ । ସହଭାଗୀତା ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବସ୍ଥା, ଉନ୍ନତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ସହିତ ଜଡିତ ଗୋଷ୍ଠି ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ କୌଶଳ ସହିତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ।

ଏହା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଚୟନକାରୀ ଏବଂ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଜୀବିକା ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହା ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଶୁଖିଲା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣର ସଂଗ୍ରହ ଦକ୍ଷତାକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିବ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରୁ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛିୟ ଏହି ସହଭାଗୀତା ହେଉଛି ବୃତ୍ତାକାର ଅର୍ଥନୀତି ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ସୁବିଧା ସୁଦୃଢ ଼କରିବାରେ ସହରାଞ୍ଚଳ-ଗ୍ରାମୀଣ ସମ୍ମିଶ୍ରଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ପ୍ରତିଫଳନ ।

ଶୁଖିଲା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ଅର୍ଥନୀତି ଲୋକ ଏବଂ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଏକ ଚିରସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ବେଳେ ୟୁଏନଡିପି ସ୍ଥାୟୀ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ମଡେଲଗୁଡିକ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ । ଏହି ସହଭାଗୀତା ପାଇଁ ୟୁଏନଡିପିର ଭାରତୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀମତୀ ଶୋକୋ ନୋଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଗୃହ ଏବଂ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ମାଥିଭଥାନନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁଏନଡିପି ସହିତ ଏହି ସହଭାଗୀତା ଦ୍ୱାରା ଶୁଷ୍କ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାକୁ ସୁଦୃଢ ଼ କରିବ ଏବଂ ଗୋଷ୍ଠି ସହଯୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉନ୍ନତ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଅଧିକ ଆୟ ଏବଂ ଅଧିକ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here