Home Education ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ସୁଦୃଢ଼ ପାଇଁ ହେବ ଚୁକ୍ତିନାମା

ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ସୁଦୃଢ଼ ପାଇଁ ହେବ ଚୁକ୍ତିନାମା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଜେ-ପାଲ୍‌ ସହିତ ଏକ ଅଣଆର୍ଥିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାଉଥିବା କିଶୋରକିଶୋରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆଚରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏହା ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ଜଡ଼ିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ପ୍ରକାରର ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଟି ଷଷ୍ଠରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ ଏକୀକରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ । ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ୫-‘ଟି’ ସ୍କୁଲ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ସିଙ୍କ୍ରୋନାଇଜେସନ୍‌ ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ୨୦୨୨ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାମାଜିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଭୁଗୋଳ, ଇତିହାସ, ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ଏକ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଭାବରେ ଆସିବ ଏବଂ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛପା ହେବ । ୨୦୨୩ ପରଠାରୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ବିଦ୍ୟମାନ ଏସ୍‌ସିଇଆର୍‌ଟି ସାମାଜିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ବିଷୟ ଯେପରିକି ଭୁଗୋଳ, ଇତିହାସ, ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ସହିତ ଏକୀଭୂତ ହେବ ।

ଭାଗୀଦାରି ଦଳ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଉପଯୋଗିତା ପାଇଁ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିପ୍ରକାଶକୁ ବୁଝିବା ନିମନ୍ତେ ଓଡ଼ିଶାର ୫ଟି ଜଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗଠନମୂଳକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ । ଜେ-ପାଲ୍‌ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ପ୍ରଭାବ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ମାପିବାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷଣ ସହଯୋଗୀ ହେବ । ଲିଙ୍ଗଗତ ସମାନତା ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଗଠନମୂଳକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ଉପଯୋଗୀ ହେବ ।

ସହଭାଗୀ ଦଳ ବିଭାଗ ସହିତ ଲିଙ୍ଗସମ୍ବଳିତ ସଂଯୋଜକମାନଙ୍କୁ ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ଭାବରେ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ମଡେଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସାମାଜିକ ଅଧ୍ୟୟନ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମକୁ କ୍ୟାସ୍‌କେଡ୍‌ କରିବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ । ତାହା ହେଉଛି, ଏହି ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନରମାନେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ତାଲିମ (ଉଔଊT)ରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ।

ମାଷ୍ଟର ଟ୍ରେନର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମୂଳ ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଧାରଣା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଡିଜାଇନ୍‌ ଧାରଣା, ସୁବିଧା କୌଶଳ ଏବଂ ରୋଲଡ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହେବାକୁ ଥିବା ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଷୟ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଉପରେ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିବେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଓସେପାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ନୋଡାଲ୍‌ ଅଫିସର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here