Home General ମାଲ ପରିବହନରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇର ରେକର୍ଡ

ମାଲ ପରିବହନରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳବାଇର ରେକର୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଫେବୃୟାରୀ ମାସ 14 ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ୍ 1 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରୁ 14 ଫେବୃଆରୀ, 2022 ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସମାନ ସମୟ ଅବଧି ତୁଳନାରେ ପଣ୍ୟ ବୋଝେଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ 26.67 ନିୟୁତ ଟନ ଅଧିକ ବୋଝେଇ କରି 15% ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକରଣ କରି 200 ନିୟୁତ ଟନ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଛି |  ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ସମାନ ଅବଧିରେ 173.82 ନିୟୁତ ଟନ ପଣ୍ୟ ବୋଝେଇ ତୁଳନାରେ 200.50 ନିୟୁତ ଟନ ପଣ୍ୟ ପରିବହନ କରିପାରିଛି |

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଉଅଛି ଯେ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର 360 ଦିନ ତୁଳନାରେ ମାତ୍ର 320 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହାସଲ କରିଛି | 200 ନିୟୁତ ଟନ ପଣ୍ୟ ବୋଝେଇ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ରେଳପଥ 2019-20 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 366 ଦିନରେ ଆଣିପାରିଥିବାବେଳେ 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 360 ଦିନ ସମୟ ନେଇଥିଲା |

ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ରେଳମଣ୍ଡଳ ଯଥା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼, ୱାଲଟିୟର ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ରେଳମଣ୍ଡଳର ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହେତୁ ଏହି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପଣ୍ୟ ବୋଝେଇ ହାସଲ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିଛି |  ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ 113.35 ନିୟୁତ ଟନ କୋଇଲା, ଇସ୍ପାତ କାରାଖାନାଗୁଡିକ ପାଇଁ 7.06 ନିୟୁତ ଟନ କଞ୍ଚାମାଲ, 18.46 ନିୟୁତ ଟନ ଆଇରନ୍ ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟିଲ୍, 27.22 ନିୟୁତ ଟନ ଲୁହାପଥର, 1.13 ନିୟୁତ ଟନ ସିମେଣ୍ଟ, 2.56 ନିୟୁତ ଟନ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ, 5 ନିୟୁତ ଟନ ସାର, 2.34 ନିୟୁତ ଟନ ଖଣିଜ ତୈଳ ଏବଂ 23.37 ନିୟୁତ ଟନ କଣ୍ଟେନର ଦ୍ୱାରା ପରିବହନ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ ପଣ୍ୟ ପରିବହନ କରିପାରିଛି |

ତାଳଚେର, ପାରାଦୀପ, ଧାମରା, ବିଶାଖାପାଟନମ୍, ଗଙ୍ଗାଭରାମ, କେନ୍ଦୁଝର, କେକେ ଲାଇନ, ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ, ଆଲୁମିନିୟମ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସହିତ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅନ୍ୟାନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ମାଲ ପରିବହନରେ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି | ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଶକ୍ତିର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, 24 ଘଣ୍ଟିଆ ନିରନ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନ ଏବଂ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ତଦାରଖ ଯୋଗୁଁ  ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଆଣିଦେଇଛି |

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍ ରେଳମଣ୍ଡଳରୁ 132.54 ନିୟୁତ ଟନ ମାଲ ପରିବହନ, ୱାଲଟିୟର ରେଳ ମଣ୍ଡଳରୁ 57.21 ନିୟୁତ ଟନ ମାଲ ପରିବହନ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ମଣ୍ଡଳରୁ 10.73 ନିୟୁତ ଟନ ମାଲ ପରିବହନ କରାଯାଇଅଛି | ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ଼ ରେଳମଣ୍ଡଳ ଦୈନିକ 9452 ୱାଗନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଛି ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ 174 ରେକ୍ ବା ପଣ୍ୟବାହୀ ଟ୍ରେନ ଅଟେ | ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରୋଡ୍ ରେଳମଣ୍ଡଳ ମଧ୍ୟ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ବାର୍ଷିକ ପରିବହନ 131.36 ନିୟୁତ ଟନ ପଣ୍ୟ ପରିବହନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ସେହିଭଳି ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ୱାଲଟିୟର ରେଳ ମଣ୍ଡଳ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ମଣ୍ଡଳ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିଛନ୍ତି | ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପଣ୍ୟ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପ୍ରାୟ 19884.3 କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛି ଯାହାକି ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପଣ୍ୟ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆୟ ଅପେକ୍ଷା 20% ଅଧିକ |

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳପଥ (SECR) ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମାନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 182.0 ନିୟୁତ ଟନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ରେଳପଥ (SER) 168.5 ନିୟୁତ ଟନପଣ୍ୟ ପରିବହନ କରି ଯଥାକ୍ରମେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି | କୋଭିଡ19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଲୁହାପଥର ରପ୍ତାନିର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଏହାକୁ ଏକ ଆହ୍ୱାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା | କୋଇଲା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପାୱାର ହାଉସ ଗୁଡିକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା | ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ, କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ତଟ ରେଳପଥ ଏହାର ଅପରିସୀମା ମଧ୍ୟରୁ 44 ଟି ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଚଳାଚଳ କରାଇଥିଲା |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here