Home Environment ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ଆଶା ଉଜ୍ୱଳ

ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ଆଶା ଉଜ୍ୱଳ

ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ମା ସାରଳା ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତ ଏବଂ ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ଅନଲକ୍ -୬ ଗାଇଡ ଲାଇନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ / ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରଙ୍କ ପରି ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ / ପୂଜାପାଠରେ ସାଧାରଣ ଉପାସନାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହିତ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି, ଯାହା ପରିସ୍ଥିତିର ସ୍ଥାନୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

କୋଭିଡ-୧୯ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିବା ସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶରେ ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ମା’ ସାରଳା ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିରର ସେବାୟତ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାନ ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ବି•ର ଏବଂ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଦେବତ୍ତୋର କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବାପାଇଁ ବି କହିଛନ୍ତି ।

ବିଚାରପତି ଏସ୍ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ବିଚାରପତି ଏସ୍.କେ ପାଣିଗ୍ରାହି ଓଡ଼ିଶାର ଜଗତ୍ସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ମା ସରଳା ଠାକୁରାଣିଙ୍କ ସେବାୟତଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଲୋଡିଛନ୍ତି ।

ସାମାଜିକ ଦରତ୍ୱ ନିୟମ ପାଳନ ସହିତ ମା ସାରଲା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ଜନସାଧାରଣ ଦର୍ଶନଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ସେବକ ଏବଂ ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ମା ସରଳା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ସେବା ପୂଜା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅଦାଲତରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ମା ସାରଳା ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିରର ସେବକମାନେ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉପହାର, ଭକ୍ତ କିମ୍ବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅର୍ଥରୁ ସେମାନେ ଜୀବିକା ର୍ନିବାହ କରୁଛନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ପାଣ୍ଠିକୁ ସେମାନଙ୍କର ଉପହାର ଏବଂ ଦାନ ବ୍ୟତୀତ ମା ସାରଳା ଠାକୁରାଣୀ ପରିଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦର୍ଶନ କରିବା ସମୟରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଉପରେ ଏକ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସମୟ ସମୟରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ସାରଳା ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ପୂଜକଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପନ୍ଥା ନାହିଁ । ସେବାୟତମାନେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାନରୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ପରି•ଳନା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବିକା ପାଇଁ ପାଇଁ କଠିନ ସମୟ ହୋଇଛି ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପନାକୁ ବି•ରକୁ ନେଇ କୋର୍ଟ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ବି•ର କରି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ବି•ର କରାଯିବା ଉଚିତ ।

୨୮ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ଦେବତ୍ତୋର କମିଶନରଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାକୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ଏହି କୋର୍ଟ ରିଟ୍‍ ପିଟିସନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ସଂପୃକ୍ତ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ଶୁଣାଣି କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାମଲାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରେ ଯେ, ୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ବି•ର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ପାରେ ।  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here