Home General ମଦୁଆ ଚାଳକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ

ମଦୁଆ ଚାଳକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋଭିଡ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବା ପରେ “ମଦ୍ୟପାନ କରି ଡ୍ରାଇଭିଂ” ମାମଲାରେ ଗୁରୁତର ଅବନତି ଘଟିଛି | ଏହା ଦେଖି ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ, ମଦ୍ୟପାନ କରି ଡ୍ରାଇଭିଂ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଓଡିଶା ପୋଲିସ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ମଦ୍ୟପ ଡ୍ରାଇଭିଂ ବିରୋଧରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମିଳିତ ଡ୍ରାଇଭରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ପ୍ରାୟ ୨୬୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଡ୍ରାଇଭର ନିଶ୍ୱାସ ବିଶ୍ଳେଷଣକାରୀ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ନାଇଟ୍ ଲଙ୍ଗ୍ ଡ୍ରାଇଭରେ ସମୁଦାୟ ୨୫୧ ଡ୍ରାଇଭର ମଦ୍ୟପାନ କରି ଗାଡି ଚଳାଉଥିବା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା | ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କମିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ ମୋଟ ୧୩୮ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି । ପୋଲିସ ଏବଂ ଆରଟିଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅପରାଧୀଙ୍କ ୨୩୨ ଟି ଗାଡିକୁ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ। କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ୨୧୬ ମଦ୍ୟପ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା

ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ୧୯୮୮ ର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ସଂଶୋଧନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ମଦ୍ୟପ ଡ୍ରାଇଭିଂ ମାମଲାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଅପରାଧୀମାନେ ଛଅ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ କିମ୍ବା ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ଭୋଗିବେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଅପରାଧ, ଯଦି ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘଟେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଏବଂ ୧୫,୦୦୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦଣ୍ଡ ସ୍ୱରୂପ ଭୋଗିବେ |

କଡା ନିୟମ ଏବଂ ନିୟମାବଳୀ ସତ୍ତ୍ୱେ, ଭାରତରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପଛରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ | ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଗାଡି ଚଳାଇବା କାରଣରୁ ଓଡିଶାରେ ୬୪୮ ଟି ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକରେ ସମୁଦାୟ ୨୯୮ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି |

କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଓଡିଶା ସରକାର ନିଶ୍ୱାସ ବିଶ୍ଳେଷଣକାରୀ ପରୀକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲେ, ଏବେ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏଭଳି ଡ୍ରାଇଭ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସ୍କ୍ବାଡଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here