Home General ଭାରିଯାନ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ “ବାହକ “

ଭାରିଯାନ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ “ବାହକ “

ଛତିଆ : ରାଜ୍ୟରେ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣ  ରାଜ୍ୟର ଭାରୀ ଯାନ ଚାଳକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ବାହକ’ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଛତିଆର ଏଚଏମଭି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରେନିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ବୁଧବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସ୍କିଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବ୍ରତୋ ବାଗଚି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ବାଗଚି କହିଛନ୍ତି, “ସୁନାମି ସମୟରେ ଆମେ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲୁ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେତୁ ଭାରତ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାଏ ଯାହା ୧୫ ଟି ସୁନାମି ସହିତ ସମାନ | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଆମେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଅନୁଭବ କରୁନାହୁଁ | ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ଏକ ଗୁରୁତର କାରଣ | ଏହା ପରିବାର ଏବଂ ଆମ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ”

କୋଭିଡ 19 ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଶ୍ରୀ ବାଗଚି କହିଛନ୍ତି, “ଟ୍ରକ ଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ଲାଇଫ ଲାଇନ ଯିଏ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଜଟିଳ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ।”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ପରିବହନ କମିଶନର ତଥା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତରେ ଏଚଏମଭି ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ତାଲିମ ନାହିଁ। ଦେଶରେ ସୀମିତ ଏଚଏମଭି ଡ୍ରାଇଭର ଟ୍ରେନିଂ ଟ୍ରାକ୍ ଅଛି | କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ ବିନା ଏଚଏମଭି ଡ୍ରାଇଭର ହୁଅନ୍ତି | ଏହି ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଏହି ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ “ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବାହକ” କଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି | ”

ଏହା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାରର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଏଚଏମଭି ଡ୍ରାଇଭରର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ | OMCର ମୋଟ ୧୦୦୦ ଡ୍ରାଇଭର ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଚରେ ୬୦ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଦକ୍ଷତା, ଇନ୍ଧନ ଦକ୍ଷତା, ମୋୖଳିକ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା, ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସଡକ ଚିହ୍ନ ବିଷୟରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବ | ତିନି ଦିନିଆ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କୁ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ | ସେଠାରେ ସମସ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି |

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋକ କୁମାର ପାଲ, (ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ପର୍ସନାଲ), ଓଏମସି, ଶ୍ରୀ ନୀତିଶେଖର, , ରାହୁଲ ପି.ଆର (ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ, ଯାଜପୁର) ଏବଂ ପି. ମହମ୍ମଦ ଅଲି (ଡିଜିଏମ, ହେଡ, ଡ୍ରାଇଭର ଟ୍ରେନିଂ, ଅଶୋକ ଲେଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲିମିଟେଡ୍) ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ପ୍ରିନସିପାଲ ସାଦିକ ହୁସେନ ସଇୟଦ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here