Home Covid ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ବୁଲା ପଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା

83
0

ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥାକୁ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

କୋଭିଡ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସହାୟତା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ହୋଇପାରିବ ।

ଗୃହ ଏବଂ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଜି ମାଥୀଭାଥାନନ୍ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟର୍ନିବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀର ଲେଉଟାଣି ହେତୁ ମେ ୫ ରୁ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ଜାରି ଫଳରେ ହଜାର ହଜାର ବୁଲା ପ୍ରାଣୀ ଅନାହାର ତଥା ଖାଦ୍ୟ ଖୋଜିବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବେ । ତେଣୁ ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ବୁଲା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ପୌରସଂସ୍ଥାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପୌରସଂସ୍ଥା ଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଉପଲବ୍ଧ ନିଜସ୍ୱ ଉତ୍ସ ରାଜସ୍ୱ କିମ୍ବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍ କମିଶନର (ଏସ୍‍ଆରସି) / ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି (ସିଏମ୍‍ଆରଏଫ୍‍) ରୁ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ଅନାହାରୀରୁ ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବାପାଇଁ ପୌରସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବୁଲା କୁକୁର ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ ।

ପୌରସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ପଶୁ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ଏଭଳି ସସ୍ଥା ନଥିବ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପୌରସଂସ୍ଥା ନିଜସ୍ୱ ସମ୍ବଳ କିମ୍ବା ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଫେଡେରେସନ୍ ସହିତ ମିଶି ଏହା କରିପାରିବ ।

ଏହିପରି ସଂଗଠନ କିମ୍ବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ସହଭାଗୀତା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିକାଶର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନକୁ ଦୈନିକ ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ କଟକ, ରାଉରକେଲା, ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ବେରହମପୁର ମୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନକୁ ୧୦, ୦୦୦ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ସମସ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିକୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏନ୍‍ଏସି ପାଇଁ ଏହା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କରି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ବୁଲା କୁକୁର ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପୌରସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଭୋକରେ ରହିବେ ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here