Home Education ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଶ୍ରୀ ସେଠୀ ଓସେପା, ଓଏଭିଏସ୍‍, ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା, ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା, ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା, ସିଏଚ୍‍ଏସ୍‍ଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସଭାପତି, ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାବୋର୍ଡଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

କୋଭିଡ -୧୯ ପଜିଟିଭ ମାମଲା ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ଓଡିଶାରେ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାରୁ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ସରକାର ଆଗ୍ରହ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଫେବୃଆରୀ ୭, ୨୦୨୨ ରୁ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକ ଫେବୃଆରୀ ୧୪, ୨୦୨୨ରୁ ଖୋଲିବ ।

ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ / ଅଫଲାଇନ୍ / ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଶିକ୍ଷାଦାନର ବିକଳ୍ପ ପାଇପାରିବେ । ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ହଷ୍ଟେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବାସିକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସେଠୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି ।

ସମସ୍ତ କୋଭିଡ୍ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁସରଣ କରାଯିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଏକାଦଶରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ଶ୍ରେଣୀ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ । ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ସୁବିଧା ଉପରେ ର୍ନିଭର କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଫଲାଇନ୍ କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍‍ କିମ୍ବା ହାଇବ୍ରିଡ୍ ମୋଡ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ବିକଳ୍ପକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସବିଶେଷ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଏସ୍‍ଇ, ଓଡିଶା, ସିଏଚ୍‍ଏସଇ, ଓଡିଶା ଏବଂ ସିବିଏସ୍‍, ନୂଅ ।ଦିଲ୍ଲୀ / ଆଇସିଏସ୍‍ଇ ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।

ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପାଠପଢା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନେ ବ୍ରିଜ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରବର୍ତ୍ତନକୁ ସହଜ କରିବେ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଶିଶୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସହାୟତା / ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

ସରକାରୀ, ସରକାରୀ ସହାୟତା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ଓଡିଆ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here