Home News in Odia ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା କଥା ମନେ ପକେଇଲା ରାଜ୍ୟ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା କଥା ମନେ ପକେଇଲା ରାଜ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା – ଗ୍ରାମୀଣ (ପିଏମଏୱାଇ-ଜି) ଅଧୀନରେ ଗୃହ ମଞ୍ଜୁର କରିବା ଦାବି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସୋମବାର ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଏବଂ ପାନୀୟ ଜଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପଞ୍ଚାୟତି ରାଜ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିରାଜ ସିଂହଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ବୈଠକ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ନିଜେ ଉଠାଇଥିବା ଦାବି ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀ ଜେନା ଶ୍ରୀ ସିଂହଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତଗ୍ରାମୀଣ ହାଉସିଂ ପୋର୍ଟାଲରେ ଆବାସ୍ + ସହିତ ୬.୬୫ ଲକ୍ଷ ପରିବାରର ତଥ୍ୟକୁ ସିଙ୍କ୍ରୋନାଇଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ଜେନା ମଧ୍ୟ ବାତ୍ୟା ଫନି ପରେ ପରେ ଓଡିଶାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ୧.୮୪ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପିଏମ୍‍ଏୱାଇ ଘର ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ପରିବାରର ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅବାସ୍ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶାର ପ୍ରକୃତ ଆବଶ୍ୟକତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ନଥିବାବେଳେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଜାନୁୟାରୀ ୧୩, ୨୦୨୨ ଆବାସ + ରେ ତଥ୍ୟର ସିଙ୍କ୍ରୋନାଇଜେସନ୍ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଓଡିଶାର କାରଣକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ତଥା କେବିଏକେ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ରାଜ୍ୟର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ କରିବ । ଏହି ଅନ୍ୟାୟକୁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ତୁମର ଅଫିସକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଜେନା ଚିଠିରେ ଶ୍ରୀ ସିଂହଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଡିସେମ୍ବରରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ପିଏମଏୱାଇ-ଜି ଅଧୀନରେ ୧୪.୮୪ ଲକ୍ଷ ଘର ଦାବି କରି ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୭, ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ଆବାସ୍ + ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ପରିବାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ୩୫ହଜାର ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ । କାରଣ ପ୍ରଶାସନ କଳ ସାଧାରଣ ର୍ନିବାଚନ -୨୦୧୯, ନେଟୱାର୍କର ସଂଯୋଗ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ରାଜ୍ୟର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାମପନ୍ଥୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ହୋଇଥିଲା ।

ମେ ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଫନି ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ପିଏମ୍‍ଏୱାଇ-ଜି (ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର) ଘର ଅବବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here